Kolej zbuduje tunele w Wejherowie

To już przesądzone - będą inwestycje

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zmodernizują infrastrukturę kolejową na trasie kolejowej Gdynia-Wejherowo-Słupsk. W ramach inwestycji powstaną tunele pod torami kolejowymi w Wejherowie. Dokończenie Węzła Śmiechowo (Zryw) i budowa Węzła Nanice jest przesądzona.

19 stycznia br. w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano z wykonawcami umowy na opracowanie dokumentacji projektowej na inwestycję, obejmującą m.in. dobudowę ok. 112 km nowych torów z Gdyni do Słupska. W podpisaniu umowy uczestniczył wiceminister infrastruktury Kazimierz Smoliński.
W ramach inwestycji powstaną dwa dodatkowe tory dla ruchu przede wszystkim pociągów SKM na odcinku Rumia – Wejherowo. Zostaną zmodernizowane istniejące i wybudowane nowe stacje i przystanki oraz cała infrastruktura, taka jak mosty, wiadukty i przepusty pod torami. Roboty budowlane zaplanowano na lata 2020-2023. Cała inwestycja w Krajowym Programie Kolejowym oszacowana jest na 2 mld zł. Finansowanie przewidziano z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
To znakomita informacja dla wejherowian! Inwestycja nie tylko znacznie poprawi dojazd pociągami SKM i PKP z Wejherowa do Trójmiasta, ale na mocy porozumienia, które prezydent Krzysztof Hildebrandt po długich i trudnych negocjacjach podpisał z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., kolej wybuduje dwa tunele pod torami kolejowymi dla ruchu samochodów. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zmodernizują infrastrukturę kolejową na trasie kolejowej Gdynia-Wejherowo Słupsk. W ramach inwestycji powstaną tunele pod torami kolejowymi w Wejherowie, na Węźle Śmiechowo (Zryw) i Węźle Nanice.
Dokończenie Węzła Śmiechowo i budowa Węzła Nanice są przesądzone.

Więcej na:
www.gdansk.uw.gov.pl/urzad/aktualnosci/item/2835-pomorskie-inwestycje-na-kolei-za-2-mld-zlotych

Prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt

– Od wielu lat zabiegałem o inwestycje PKP. Mieszkańcy Wejherowa odniosą z nich dużo korzyści, gdyż nie tylko poprawi się komunikacja kolejowa z Trójmiastem, ale też kolej zaangażuje się w budowę naszych węzłów komunikacyjnych Śmiechowo (Zryw) i Nanice. Podpisaliśmy – jako pierwsi na Pomorzu – porozumienie z koleją w tej sprawie. Były to żmudne i trudne negocjacje, ale dopięliśmy swego. Porozumienie daje realną perspektywę wykonania tych inwestycji, gdyż kolej posiada odpowiednie środki.
Przede mną jeszcze dużo pracy, gdyż należy zapewnić finansowanie pozostałej części tych węzłów drogowych i wykonać skomplikowane roboty budowlane.
To ogromnie trudne z uwagi na skalę inwestycji i znaczne koszty, ale chcę te zadania dokończyć w przyszłej kadencji 2018-2023. Wiem jak to zrobić, mam doświadczenie i zespół bardzo dobrych współpracowników.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.