Samorządowcy na budowie

Powstaje Książnica prof. Gerarda Labudy

Trwa budowa Książnicy, w której swoje miejsce znajdą zbiory wybitnego kaszubskiego historyka prof. Gerarda Labudy. Na budowę samorząd Powiatu Wejherowskiego pozyskał unijną dotację i pieniądze z Ministerstwa Kultury, resztę stanowi wkład własny.

Postępom na placu budowy przyglądała się starosta wejherowski Gabriela Lisius i marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
– Nie ukrywam, że bardzo nam zależało, żeby ten ogromny zbiór rękopisów, dzieł i publikacji, które zebrał przez całe swoje życie Gerard Labuda, człowiek tak silnie związany z Ziemią Wejherowską, był w należyty sposób przechowywany – tłumaczy marszałek Struk. – Budynek będzie swego rodzaju izbą pamięci o profesorze, w Książnicy znajdą się także pamiątki związane z życiem profesora. Obiekt ma uzupełnić ofertę turystyczną Powiatu Wejherowskiego.
– To będzie bardzo ciekawe miejsce do spędzania w nim czasu, nie tylko dla mieszkańców naszego regionu, ale przede wszystkim turystów, którzy co roku odwiedzają nasz powiat – informuje starosta Gabriela Lisius. – Dziś publikacje i zbiory profesora znajdują się w różnych miejscach, a dzięki budowie książnicy zostaną uporządkowane i umieszczone w jednym miejscu.
Otwarcie nowej placówki muzealnej, podlegającej Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej planowane jest jesienią tego roku. Obiekt jest efektem adaptacji i modernizacji budynku, wchodzącego w skład zabudowań Pałacu Przebendowskich i Keyserlingków.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.