Rozliczenia emerytów

Urząd Skarbowy informuje

Emeryt uzyskujący przychody wyłącznie z emerytury, pobierający świadczenia z ZUS (KRUS), który otrzymał od takiego płatnika rozliczenie PIT-40A, nie ma obowiązku złożenia rocznego zeznania podatkowego PIT-37 z tytułu tych dochodów i może rozliczyć go ZUS (KRUS). Wówczas tak dokonane rozliczenie traktuje się jak zeznanie podatkowe.

W ubiegłym roku, grupa emerytów (rencistów) składających w Urzędzie Skarbowym w Wejherowie zeznania podatkowe PIT-37 za 2016 r. stanowiła aż 21,3% wszystkich, którzy złożyli zeznania PIT-37 za 2016 rok.
Czy w każdym przypadku było to konieczne?
Kiedy niezbędne jest złożenie zeznania podatkowego przez emeryta (rencistę)?
Emeryt (rencista) ma obowiązek złożenia zeznania podatkowego PIT-37 za rok 2017 z tytułu osiąganych emerytur (rent) wówczas, gdy spełni choćby jeden z następujących warunków określonych szczegółowo w art. 34 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
a) uzyskiwał w roku podatkowym dochody z emerytury lub renty jedynie przez część roku podatkowego,
b) uzyskał w roku podatkowym również inne dochody niż z emerytury czy renty, podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych według skali podatkowej
c) zamierza skorzystać z odliczeń podatkowych;
d) zamierza skorzystać z możliwości łącznego opodatkowania z małżonkiem
e) uzyskał dochody z zagranicy podlegające rozliczeniu metodą wyłączenia z progresją na podstawi art.27 ust.8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
f) ma obowiązek doliczenia kwot określonych w art.34 ust.11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jeżeli emeryci (renciści) nie spełniają żadnego z tych warunków, a mają dochody z emerytury (renty), nie mają obowiązku złożenia podatkowego. Wówczas mogą skorzystać z rozliczenia dokonanego przez ZUS (KRUS).
W rozliczeniu dokonanym za pośrednictwem ZUS lub KRUS nie są uwzględniane żadne ulgi podatkowe, nie jest możliwe wspólne rozliczenie podatku ze współmałżonkiem, ani przekazanie 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP).
Jeśli jednak emeryt (rencista) chciałby przekazać 1% podatku na organizację pożytku publicznego, może skorzystać z rozliczenia przez ZUS (KRUS), przesyłając do urzędu skarbowego formularz PIT-OP, w którym należy wskazać organizację na rzecz której ma być przekazany 1% podatku. Formularz ten może zostać przesłany elektronicznie lub papierowo i musi zawierać zwięzłe dane: identyfikator podatkowy (NIP lub PESEL), rok, urząd skarbowy, swoje dane identyfikacyjne, nr KRS.
Jeżeli emeryt (rencista) chce rozliczyć się z małżonkiem, powinien sprawdzić, czy daje mu to korzyść podatkową Jeśli nie ma korzyści – warto skorzystać z rozliczenia przez ZUS (KRUS).
Jak skorzystać z rozliczenia dokonanego przez ZUS (KRUS)?
Jeżeli emeryt (rencista) nie spełnia warunków opisanych wcześniej (a, b, f) i nie zamierza skorzystać z możliwości opisanych w punktach c lub d, po otrzymaniu informacji PIT-11A/40A nie musi wykonywać żadnego działania, bowiem jeśli nie złoży do końca kwietnia 2018 r., własnego zeznania podatkowego, informacja ta staje się rozliczeniem rocznym PIT-40A i wywołuje skutki analogiczne jak zeznanie podatkowe.

 

Więcej informacji na ten temat można uzyskać:
* telefonicznie w Urzędzie Skarbowym w Wejherowie, od 01.01.2018 r. od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.00, pod numerem telefonu (58) 736 38 66.
* na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, link: http://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp/1-procent-podatku-dla-opp-pit-op/pytania-i-odpowiedzi
* telefonicznie, od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00 – w Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) pod numerami telefonów, odpowiednio: 22 330 03 30 (z telefonów komórkowych); 801 055 055 (z telefonów stacjonarnych); +48 22 330 03 30 (z zagranicy).

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Loading...