Już jeżdżą bezpłatnie autobusami MZK

Uczniowie szkół podstawowych

Uczniowie wejherowskich szkół podstawowych od 1 stycznia br. korzystają z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. To efekt decyzji Rady Miasta Wejherowa. Radni jednogłośnie poparli pomysł prezydenta Krzysztofa Hildebrandta, podejmując pierwszą taką uchwałę w województwie pomorskim.

Wielu uczniów korzysta z miejskich autobusów podczas dojazdów na lekcje i dodatkowe zajęcia. Od tego roku będzie ich zapewne jeszcze więcej.
Wielu uczniów korzysta z miejskich autobusów podczas dojazdów na lekcje i dodatkowe zajęcia. Od tego roku będzie ich zapewne jeszcze więcej.

– Bezpłatne przejazdy dla uczniów mają nie tylko wielką wartość społeczną, ale również ekologiczną. Przyczynią się do zmniejszenia ruchu samochodowego i zanieczyszczenia powietrza – podkreśla prezydent Krzysztof Hildebrandt. – Wprowadzenie bezpłatnych przejazdów komunikacją MZK dla dzieci i młodzieży szkolnej zapowiedziałem w połowie ubiegłego roku, a od 1 stycznia 2018 roku stało się to faktem.
Uczniowie wejherowskich szkół podstawowych, będą uprawnieni do bezpłatnych przejazdów każdego dnia tygodnia od 1 września do 30 czerwca. Podczas letnich wakacji uczniowie uprawnieni będą do 50-procentowej ulgi na przejazdy MZK.
Przejazdy odbywają się na podstawie karty elektronicznej MZK i ważnej legitymacji szkolonej. Karty elektroniczne można otrzymać w MZK. Jak poinformował prezes MZK sp. z o.o. Czesław Kordel, wniosek można złożyć także przy pomocy internetu.
– Oprócz wsparcia rodzin w zakresie kosztów związanych z dojazdami uczniów do szkół podstawowych, ta uchwała ma na celu m.in. ograniczenie ruchu pojazdów osobowych podczas indywidualnych dowozów dzieci na zajęcia szkolne – mówi Wojciech Kozłowski, zastępca przewodniczącego Rady Miasta Wejherowa. – Powyższe uprawnienia dotyczyć będą również uczniów szkół podstawowych w Redzie i Luzinie, korzystających z sieci MZK, na podstawie porozumień międzygminnych. Jesteśmy pierwsi i jedyni w metropolii w zakresie wprowadzenia bezpłatnych przejazdów dla uczniów.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.