Nagrodą jest satysfakcja

Wolontariusze Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Polska YMCA” w Wejherowie już ponad 6 lat dzielą się swoją wiedzą i umiejętnościami ze słuchaczami. Ich pomoc, zachęta, różnorodna forma zajęć daje naszym ponad 200 słuchaczom możliwość ciekawego i – mamy nadzieję pożytecznego – spędzania wolnego czasu, a niektórym także możliwość pozbycia się stresu i samotności.
Obecnie jest nas, wolontariuszy 26. Są wśród nas osoby o różnym statusie społecznym, z różnym wykształceniem, młodsi i starsi, ale wszyscy mają wielkie serce.
Znajomi często pytają; „ile z tego masz, nie szkoda Ci czasu, zdrowia, a po co Ci taki wysiłek ?” Pytania normalne w naszym konsumpcyjnym świecie. A jaka jest nasza odpowiedź? My jesteśmy po prostu szczęśliwi, bo tworzymy coś dobrego dla innych. Zapominamy przy tym o swoich chorobach, słabościach i zmęczeniu życiem.
Prowadzenie zajęć na naszym uniwersytecie wymaga przygotowania merytorycznego oraz psychicznego. Wielkim sukcesem jest dla wolontariusza zadowolenie słuchaczy. Kiedy po zajęciach wolontariusz słyszy: „To już koniec? Kiedy będzie następny wykład czy spotkanie?” to czuje przyjemność ze spełnionego dobrego uczynku.
Cieszy nas ukazywana w mediach praca naszego uniwersytetu, nagrody literackie otrzymywane przez naszych słuchaczy w konkursach organizowanych przez biblioteki w Wejherowie i Bolszewie, zdobycie Odznaki Turystycznej PTTK „Turysta Senior” przez 10 osób Sekcji Turystycznej oraz prezentacja prac malarskich i rękodzieła na wystawach.
Cieszy nas również własne lokum na ulicy Kopernika 13, za które jesteśmy wdzięczni władzom miasta. Nie brak nam jednak trosk, które zakłócają nam pracę. Brakuje nam w naszej siedzibie przede wszystkim komputera, drukarki, xero, czy rzutnika.
Rok 2012 został ustanowiony Rokiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku. warto zwrócić uwagę na bezinteresowną działalność wolontariuszy, którzy są filarem tych instytucji. To piękna idea pracy społecznej.
Rozpoczyna się nowy rok akademicki 2012/2013 i wolontariusze naszego uniwersytetu podejmą swoją pracę z uśmiechem, radością tworzenia dobra dla innych.
Edwin Nawrocki
wolontariusz Turystyki Pieszej WUTW

„Najbardziej niezmiennym i ważnym pytaniem życia jest: Co robisz dla innych?”
Martin Luther King Jr.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.