Nowy nagrobek

Pamiętają o A. Westphalu

Na zabytkowym cmentarzu przy ul. 3 Maja w Wejherowie odsłonięto i poświęcono nowy nagrobek por. Augustyna Westphala, ostatniego dowódcy Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”, zmarłego w wyniku aresztowania i przesłuchań w 1946 roku.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz Wejherowa, powiatu wejherowskiego i gminy Wejherowo, działacze Kaszubsko-Kociewskiego Stowarzyszenia TOW „Gryf Pomorski” oraz Stowarzyszenia Sympatyków i Byłych Żołnierzy Jednostki Wojskowej w Wejherowie, a także kombatanci, przedstawiciele wojska, policji i Nadleśnictwa oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Obecni byli dyrektorzy szkół ponadpodstawowych, nauczyciele i młodzież szkolna.
Uroczyście odsłonięty nowy pomnik poświęcił ks. dziekan Daniel Nowak.
Przed uroczystością na cmentarzu w siedzibie Powiatowego Zespołu Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Wejherowie odbyło się spotkanie, na którym wspominano A. Westphala. Spotkanie uświetnił występ Chóru Harmonia.

Augustyn Westphal był urzędnikiem, a następnie sekretarzem Starostwa w Wejherowie. W czasie II wojny światowej działał w Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”, którą pod koniec wojny dowodził.
Po okupacji, w lipcu 1945 r. objął stanowisko sekretarza Prezydium Powiatowej Rady Narodowej. Za działalność w TOW „Gryf Pomorski” został osadzony w wejherowskim więzieniu. Zmarł w wyniku ciężkich przesłuchań, 27 września 1946 r.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.