„Srebrna” na sprzedaż

Najwięcej emocji podczas ostatniej sesji Rady Miasta wywołała uchwała o sprzedaży terenu tzw. osiedla Srebrna pod obiekt handlowo-usługowy o dużej powierzchni. O ożywienie niezagospodarowanego terenu w centrum Wejherowa stara się prezydent Wejherowa, wspierany przez radnych „Wolę Wejherowo” i radnego PiS. Opozycja z Platformy Obywatelskiej ostro krytykuje te plany. Jak zwykle jest przeciw.

Mimo, że kiedyś radni opozycji atakowali prezydenta za to, że nie sprzedaje działek w Wejherowie, a teren w centrum stoi niezagospodarowany, teraz wyraźnie …zmienili zdanie.
Radnym opozycji nie podoba się pomysł zbudowania w tym miejscu obiektu handlowego, ponieważ ich zdaniem powinny tam znajdować się budynki mieszkalne.

Polna droga za miastem? Nie, to teren w centrum Wejherowa, który ma szansę na estetyczne zagospodarowanie i rewitalizację.
Polna droga za miastem? Nie, to teren w centrum Wejherowa, który ma szansę na estetyczne zagospodarowanie i rewitalizację.

TO JEST SZANSA
Cóż z tego, skoro przez kilkanaście lat nie było inwestorów, którzy chcieliby zbudować w tym miejscu mieszkania. Jednocześnie w Wejherowie brakuje galerii handlowej z prawdziwego zdarzenia. Skutkiem tego wielu wejherowian wyjeżdża na zakupy do centrów handlowych w Rumi i Trójmieście, a śródmieście Wejherowa, m.in. deptak, wyludnia się.
Zwraca na to uwagę zastępca prezydenta Wejherowa Piotr Bochiński.
– Zabudowa handlowo-usługowa na „Srebrnej” spowoduje naturalnie ożywienie całego centrum miasta, powstanie miejsc pracy i zwiększenia wpływów podatkowych – powiedział prezydent Bochiński. – Kupcy z deptaku nie stracą, wręcz przeciwnie, to jest dla nich szansa, aby ludzi przyciągnąć do centrum, bo dziś wielu wyjeżdża poza miasto.
Zdaniem prezydenta Bochińskiego, dzięki budowie galerii handlowo-usługowej poprawi się oferta handlowa i usługowa dla wejherowian, a mieszkańcy Wejherowa odniosą z tego korzyści.

DOJAZD I WYGLĄD
Co ważne, przyjęty plan zagospodarowania przestrzennego nie pozwala na budowę żadnych obiektów typu „blaszak” czy hal. Architektura obiektów w centrum musi nawiązywać do dotychczasowej zabudowy Śródmieścia.
Dba o to m.in. konserwator zabytków, który sprawuje obowiązkowy nadzór nad tym terenem.
Planiści zaplanowali też rozwiązania komunikacyjne, tak, aby zapewnić dojazd do tego terenu. Dopracowanie i uzgodnienie szczegółów możliwe będzie – co oczywiste – z przyszłym inwestorem na etapie powstania projektu wielkopowierzchniowego centrum handlowego.

PRZYKŁAD Z TRÓJMIASTA
Radny Jacek Gafka z PO przekonywał, że duże centra handlowe buduje się na obrzeżach miasta, a powstanie takiego obiektu w centrum to „katastrofa”.
Ponieważ to nieprawda, wiceprzewodniczący Rady Miasta, Wojciech Kozłowski zapytał: – Czy katastrofą dla Gdańska była budowa „Madisona” w Śródmieściu, a także „Galerii Bałtyckiej” i „Manhattanu” we Wrzeszczu? Czy katastrofą dla Gdyni była budowa „Batorego” w centrum miasta? W ten sposób miasta dziś się rozwijają i ożywiają swoje centra. Zresztą mniejsze miasta, np. Rumia, Bytów czy Kościerzyna też poszły w tym kierunku.
Ostatecznie radni większością głosów „Wolę Wejherowo” i radnego PiS wyrazili zgodę na sprzedaż terenu w śródmieściu, co umożliwi prezydentowi ogłoszenie przetargu nieorganicznego na sprzedaż.
Procedura zajmie kilka miesięcy. Władze miasta liczą na znalezienie inwestora i zagospodarowanie „Srebrnej”, co będzie kolejnym krokiem w rewitalizacji Śródmieścia.

MD.

2 hektary do wzięcia
Koncepcja zagospodarowania osiedla „Srebrna” w kwartale ulic: Sienkiewicza, Wałowej, Srebrny Potok, św. Jana, o łącznej powierzchni ponad 2 ha, powstała pod koniec lat 90. Wówczas zdecydowano o przeznaczeniu tego terenu pod zabudowę mieszkalno-handlowo-usługową.
Uchwałą z dnia 23 maja 2000 r. Rada Miasta Wejherowa przeznaczyła do sprzedaży kompleks działek przeznaczonych pod realizację osiedla „Srebrna”. Mimo wielokrotnych prób znalezienia inwestora i sprzedaży tego terenu, przez prawie 15 lat deweloperzy nie byli zainteresowani zagospodarowaniem „Srebrnej” pod budownictwo mieszkaniowe, które miało stanowić dominującą funkcję. Niezagospodarowany teren szpeci miasto i nie przynosi żadnych korzyści mieszkańcom Wejherowa.

Długa procedura
Przypomnijmy, że z powodu braku chętnych do kupna i zagospodarowania osiedla „Srebrna”, 18 lipca tego roku Rada Miasta uchwaliła zmianę planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, przeznaczając go pod handel i usługi, w tym również obiekty wielkopowierzchniowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2 000 m kw., w formie centrum, galerii handlowej.
Mieszkańcy Wejherowa mogli się wypowiedzieć na ten temat podczas procedury zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. Dyskusja nad zagospodarowaniem terenu „Srebrnej” trwała w samorządzie od dłuższego czasu. Temat pojawiał się na kilku sesjach, co wynika choćby z ponad rocznej procedury uchwalania zmiany studium i planu.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.