Warsztaty, film i książka

Listopadowa promocja sobótkowa

Hola ho, hola ho! – dźwięki jednej z pieśni sobótkowych oznajmiły rozpoczęcie spotkania podsumowującego projekt „Hej, Sobótka, Sobótka…”, dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury oraz Powiat Wejherowski. Odbyło się ono 7 listopada br. w Gminnej Bibliotece Publicznej im. L. Roppla w Luzinie.

Licznych gości, w tym osoby zaangażowane w projekt, powitała dyrektor luzińskiej biblioteki, Maria Krośnicka. Roman Drzeżdżon z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, podsumował sobótkowy projekt, czyli warsztaty literacko-muzyczne, nagranie filmu i sobótkowych pieśni oraz wydanie książki, m.in. ze scenariuszem widowiska „Sobótka” Pawła Szefki.
Głównym punktem programu był pokaz filmu Eweliny Karczewskiej i Piotra Zatonia. W filmie, nagranym na podstawie scenariusza, który powstał pod kierunkiem Jaromira Szroedera wystąpili aktorzy Regionalnego Teatru Dramatycznego z Luzina oraz mieszkańcy gminy Luzino. Uczestnicy spotkania otrzymali książkę wraz z płytą z filmem i nagraniami sobótkowych pieśni.
Książka oraz film będą bezpłatnie przekazywane instytucjom kultury, szkołom, regionalistom oraz instruktorom teatralnym na Kaszubach. Projekt „Hej, Sobótka, Sobótka…” realizowany był od czerwca do listopada 2017 r. przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie przy współudziale Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie oraz Regionalnego Teatru Dramatycznego w Luzinie. Organizatorzy dziękują wszelkim osobom oraz instytucjom za pomoc i zaangażowanie w realizacji sobótkowego projektu. Rd

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.