Od ośmiu lat pomaga dzieciom i młodzieży

Ośrodek Wczesnej Interwencji i Rehabilitacji

Dokładnie 8 lat temu, w listopadzie 2009 roku w Wejherowie otwarto Ośrodek Wczesnej Interwencji i Rehabilitacji dla dzieci i młodzieży. Specjalistyczna placówka, prowadzona przez Fundację „Uśmiech Dziecka”, jest trzecim co do wielkości (po Gdańsku i Gdyni) ośrodkiem na Pomorzu, który wspiera dzieci od pierwszych tygodni życia do osiągnięcia pełnoletności.

W ośrodku przy ul. Chopina 15 (była stacja pogotowia ratunkowego), pod opieką specjalistów znajduje się 1100 dzieci z Wejherowa i innych miejscowości powiatu wejherowskiego, puckiego, lęborskiego i innych. Specjaliści medycyny konsultują dzieci i są koordynatorami wieloprofilowej rehabilitacji ruchowej, a także zajęć z dziedziny psychologii, neurologopedii czy pedagogiki specjalnej. Terapia dzieci wzbogacana jest nowoczesnymi metodami. Dzieci niemówiące mają szansę na komunikację za pomocą alternatywnych metod wspierania rozwoju mowy.
Ośrodek Wczesnej Interwencji swoją działalnością wspiera rodziców w procesie rehabilitacji, proponując bezpłatną rehabilitację w ramach NFZ oraz konsultacje u specjalistów. Ku radości rodziców i pracowników placówki, kontrakt z NFZ został wznowiony, więc po przerwie można już rejestrować dzieci na kolejne zajęcia rehabilitacyjne (kontakt pod nr tel.: 58 572 78 99).
– Cieszymy się dobrą opinią i zaufaniem rodziców, z czego jesteśmy dumni. Najbardziej cieszy nas uśmiech na twarzach naszych małych pacjentów – mówi Iwona Zakrzewska z Zarządu Fundacji „Uśmiech Dziecka”, która w tym roku obchodziła 15-lecie działalności. – Oferta przychodni pozwala wspólnie z placówkami edukacyjnymi realizować zalecenia, zawarte w orzeczeniach o kształceniu specjalnym, o wspomaganiu rozwoju i inne. Bardzo dużo dzieci to uczniowie szkół, którzy przychodzą na zajęcia w godzinach popołudniowych lub przed rozpoczęciem nauki w szkole. Dlatego nasz ośrodek działa do godziny 19.00.
Placówka współpracuje z Niepublicznym Przedszkolem Specjalnym, działającym w tym samym budynku oraz z Ośrodkiem Diagnozy i Terapii dla Dzieci z zaburzeniami rozwojowymi. Pomaga nie tylko dzieciom, ale również organizuje wsparcie dla rodziców w trudnym i długim procesie rehabilitacji. Organizowane są szkolenia zarówno dla rodziców, jak i dla pracowników, na przykład na temat metod wspierających rozwój mowy, czy karmienia dziecka z zaburzeniami rozwojowymi.
W ciągu ośmiu lat działalności, dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Fundacja mogła wyremontować i wyposażyć Ośrodek w nowoczesny sprzęt. Dlatego z okazji kolejnej rocznicy rozpoczęcia działalności, Zarząd Fundacji składa serdeczne podziękowanie Urzędowi Marszałkowskiemu oraz Urzędowi Miasta Wejherowa, wspierającemu działalność placówki. Podziękowania płyną również dla wszystkich pracowników Ośrodka Wczesnej Interwencji oraz Niepublicznego Przedszkola Specjalnego ,,Uśmiech Dziecka ‘’ za dobroć, uśmiech i służbę dla dobra dziecka. AK.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.