Bezdomni potrzebują pomocy

MOPS, Straż Miejska, policja i inne instytucje

Jak co roku jesienią, wejherowscy strażnicy miejscy docierają do bezdomnych i oferują im pomoc przed zbliżającą się zimą. Zajmuje się tym także Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wejherowie, gdzie ustalono procedurę udzielania wsparcia osobom bezdomnym, przebywającym na terenie naszego miasta.

Osoba bezdomna może zgłosić się do MOPS, gdzie otrzyma pomoc w godzinach pracy ośrodka. Poza godzinami pracy MOPS bezdomni powinni zgłaszać się do Straży Miejskiej, gdzie otrzymają skierowanie do Schroniska dla Osób Bezdomnych w Gdyni wraz z biletem na przejazd SKM na trasie Wejherowo-Gdynia Główna.
Takie ustalenia zapadły na naradzie z udziałem wiceprezydenta Wejherowa Arkadiusza Kraszkiewicza oraz przedstawicieli służb miejskich w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wejherowie. We wspólne działania zaangażowały się: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Straż Miejska, Komenda Powiatowej Policji w Wejherowie, wejherowski szpital, a także świetlica prowadzona przez Siostry Albertynki przy ul. Kopernika w Wejherowie.
– Zbliża się okres, kiedy ludzie bezdomni mogą być narażeni na przemarznięcie. Dlatego przygotowane są dla nich miejsca w noclegowniach w Gdyni i Gdańsku, a także pomieszczenia, gdzie mogą się umyć i spożyć ciepły posiłek – informuje Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa.
– Pomoc polega nie tylko na zapewnieniu im schroniska, odzieży i posiłku, ale także na wsparciu w wyjściu z bezdomności, motywowania do podjęcia leczenia odwykowego, pomocy w znalezieniu pracy – mówi Anna Kosmalska, dyrektor MOPS w Wejherowie.
Pracownicy socjalni, policjanci oraz strażnicy miejscy będą systematycznie odwiedzać miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne m.in. altanki na ogródkach działkowych, kanały i węzły ciepłownicze, klatki schodowe czy pustostany. Każdej osobie bezdomnej będą proponować miejsce w schronisku.
Potrącenie dziecka
Na osiedlu Sucharskiego we wtorek rano 61-letni kierowca volkswagena golfa na przejściu dla pieszych potrącił 9-letnią dziewczynkę. Funkcjonariusze zatrzymali kierowcy golfa prawo jazdy. Kierowca był trzeźwy. Dziewczynka została przewieziona do szpitala.

 

Od połowy października Straż Miejska w Wejherowie przeprowadziła liczenie osób bezdomnych. Obecnie na terenie miasta przebywa dziewięciu bezdomnych, w tym licząca 80 lat mieszkanka gminy Wejherowo. Z zeznań kobiety wynika, że została ona wyrzucona z domu i wymeldowana.

Najmłodszy bezdomny ma 41 lat. Najdłużej, bo od 13 lat w przepuście kolejowym pod torami przebywa mieszkaniec Rumi. Stąd wychodzi do pracy dorywczej i nie jest zainteresowany pomocą ze strony służb opiekuńczych. Ten mężczyzna nie wyraża również zgody na pobyt w schronisku dla bezdomnych.

Informacje na temat bezdomnych można zgłaszać do: Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wejherowie,
tel. 58 677 79 60
Straży Miejskiej w Wejherowie – całodobowy telefon dyżurny:
58 677 70 40.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.