Służą mieszkańcom od dwudziestu lat

Wejherowska Straż Miejska obchodzi w tym roku 20-lecie swojego działalności. Jubileuszowa uroczystość, połączona z obchodami Dnia Strażnika, odbyła się w miniony piątek 31 sierpnia. Strażnicy otrzymali dyplomy, awanse i nagrody finansowe, przyznane przez Prezydenta Miasta, który jest zwierzchnikiem tej formacji. 

Prezydent Krzysztof Hildebrandt przypomniał, że jako ówczesny przewodniczący Komisji Przestrzegania Prawa Ładu i Porządku RM zainicjował (razem z zastępcą prezydenta A. Remiszewskim) powołanie Straży Miejskiej.
W grudniu 1991 r. w drodze konkursu wyłoniono komendanta Jacka Pisarka, który pełnił te funkcję 20 lat, do grudnia ub. roku.
2 marca 1992 r. zatrudniono pierwszych 11 funkcjonariuszy, którzy przeszli intensywne szkolenie.
Pierwszy patrol na ulicach miasta pojawił się 6 kwietnia 1992 roku, a 10 lat później uruchomiono pierwszy monitoring wizyjny.

St. insp. Marek Głowienke i st. insp. Waldemar Walkusch odbierają od prezydenta Krzysztofa Hildebrandta dyplomy podziękowania za długoletnią służbę. Srebrne Medale, przyznane przez Prezydenta RP otrzymają w październiku br.
St. insp. Marek Głowienke i st. insp. Waldemar Walkusch odbierają od prezydenta Krzysztofa Hildebrandta dyplomy podziękowania za długoletnią służbę. Srebrne Medale, przyznane przez Prezydenta RP otrzymają w październiku br.

Co ciekawe pięciu strażników pracuje w SM od początku: obecny komendant Zenon Hinca, Henryk Teclaf, Zdzisław Poltrok, Mirosław Pawełas i Waldemar Walkusch.
– Tak jak społeczeństwo naszego miasta oczekuje od Straży Miejskiej skuteczności i szybkiego działania, tak ja wierzę, że Straż Miejska dzięki doświadczeniu i coraz nowocześniejszym środkom technicznym będzie zapewniać nam poczucie bezpieczeństwa, które jest cechą miasta przyjaznego mieszkańcom – powiedział prezydent Krzysztof Hildebrandt, który dziękował strażnikom za ich niełatwą służbę i życzył szczęścia ososbistego i rodzinnego.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej i wojska, z którymi współpracują na co dzień strażnicy.
Mł. insp. Krzysztof Lawer, komendant powiatowy policji w Wejherowie gratulował strażnikom nie tylko sukcesów, ale także takiego zwierzchnika jak prezydent Wejherowa, który zapewnia odpowiednie warunki i nowoczesny sprzęt do pracy.

Medale i awanse
Awans na stopień inspektora otrzymał Zenon Wirkus, a na stopień starszego strażnika – Anna Block, Adam Harasiuk i Piotr Semmerling.
Na wniosek wojewody pomorskiego Prezydent RP przyznał wejherowskim strażnikom Medale „Za Długoletnią Służbę”.
Złoty Medal „Za Długoletnią Służbę” otrzyma st. insp. Zdzisław Poltrok, a Srebrne Medale – st. insp. Marek Glowienke, st. insp. Waldemar Walkusch i insp. Sławomir Czaja.
Te medale wręczy strażnikom wojewoda Ryszard Stachurski podczas jednej z sesji Rady Miasta.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.