Zwyciężyli gdynianie

Piękną mszą św. polową w parku w Wejherowie, odprawianą w niedzielę przez ks. hm. Krzysztofa Chudzickiego, naczelnego kapelana ZHR, (proboszcza parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi), zakończył się Turniej Drużyn Puszczańskich Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. Po mszy harcerze przeszli na Plac J. Wejhera, gdzie odbył się uroczysty apel, kończący rywalizację drużyn z całej Polski.

Najlepsze drużyny harcerzy uczestniczyły w Turnieju rozgrywanym od 31 sierpnia do 2 września, m.in. na ziemi wejherowskiej. 25 Wejherowska Drużyna Harcerzy „Spartanie” im. harcmistrza Pawła Szefki pełniła rolę gospodarza turnieju z racji ubiegłorocznego zwycięstwa w tej rywalizacji.

Turniej zorganizowany był w oparciu o historyczną fabułę, którą była kampania wrześniowa. Uczestnicy rywalizacji pierwszą noc spędzili na plaży w okolicach Westerplatte, a o godz. 4.45 spotkali się na Westerplatte na uroczystych obchodach 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Po południu drużyny ZHR z całej Polski przeniosły się do Wejherowa, gdzie m.in. uczestniczyły w grze miejskiej, przypominającej historię Wejherowskiej Ochotniczej Kompanii Harcerskiej, działającej w 1939 r. pod dowództwem Lądowej Obrony Wybrzeża.
1 września wieczorem harcerze wraz z gośćmi zasiedli przy ognisku, aby rozmawiać o historii i wydarzeniach z 1939 r. Następnie uczestnicy turnieju zmierzyli się w grach nocnych. Rywalizacja między drużynami, ma sprawdzić jak harcerze radzą sobie z różnego rodzaju przeszkodami, jak pracują w grupie i indywidualnie.

Harcerze z dzięwięciu najlepszych drużyn ZHR w Polsce rywalizowali w corocznym turnieju, a na koniec, 2 września rb.  spotkali się na uroczystym apelu i mszy świętej, odprawionej w wejherowskim parku.
Harcerze z dzięwięciu najlepszych drużyn ZHR w Polsce rywalizowali w corocznym turnieju, a na koniec, 2 września rb. spotkali się na uroczystym apelu i mszy świętej, odprawionej w wejherowskim parku.

W trakcie niedzielnego apelu poznaliśmy zwycięską drużynę, którą okazała się 36 Gdyńska Drużyna Harcerzy im. Lucjana Cylkowskiego.
Zwycięzcy odebrali nagrody oraz przechodni tytuł i buławę Drużyny Rzeczypospolitej, czyli najlepszej drużyny ZHR.
Oprac. Monika Dudek

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.