Budowa rozpocznie się w przyszłym roku

Przy Szkole Podstawowej nr 5 powstanie nowa sala gimnastyczna

Prezydent Wejherowa dotrzymał słowa. W przyszłym roku rozpocznie się budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 5 w Śmiechowie. Szczegóły inwestycji i planowanego obiektu przedstawił rodzicom zastępca prezydenta Arkadiusz Kraszkiewicz podczas spotkania w szkole. Będzie to największa sala gimnastyczna w mieście, porównywalna wielkością do hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 6.

– Plan budowy sali gimnastycznej przy „piątce” powstał kilka lat temu. Prezydent Krzysztof Hildebrandt zabiegał o umieszczenie inwestycji w planie finansowym miasta, gdyż tak dużych zadań nie umieszcza się w budżecie z roku na rok. Inwestycję należy „dopasować” do innych realizowanych i planowanych zadań, np. budowy węzła „Zryw” w Śmiechowie oraz możliwości finansowych miasta, aby zwyczajnie nie zabrakło pieniędzy.
– Przygotowanie inwestycji od pomysłu do momentu wbicia przysłowiowej łopaty zajmuje nawet kilka lat – wyjaśnia Arkadiusz Kraszkiewicz. – Spotykamy się z mieszkańcami, aby przedstawić informacje z pierwszej ręki, prawdziwe i rzetelne. Temu służą również publikacje np. na stronie internetowej miasta. Tym bardziej, że pojawiają się wypowiedzi różnych zaangażowanych politycznie działaczy, szczególnie w internecie, które zawierają stwierdzenia nieprawdziwe czy wręcz będące manipulacjami. Stwierdzam jednoznacznie, że wszystkie sprawy związane z budową sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 5 idą w bardzo dobrym kierunku, z korzyścią dla mieszkańców Śmiechowa.
W 2016 roku prezydent Krzysztof Hildebrandt podjął decyzje o budowie sali i zabezpieczył pierwsze środki na ten cel oraz zlecił wykonanie dokumentacji technicznej tego obiektu. Obecnie trwają jeszcze końcowe prace nad projektem, które mają być zakończone do końca 2017 roku. Następnie zostanie ogłoszony przetarg na budowę sali gimnastycznej.
Inwestycja potrwa 1,5 roku: rozpocznie się w 2018 roku, a zakończy w roku 2019.
Arkadiusz Kraszkiewicz wyjaśnił, że zabezpieczone obecnie pieniądze to tylko pierwszy krok w stronę gromadzenia środków na realizację tego przedsięwzięcia. W 2018 roku planowane sjest dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych, pochodzących z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Montaż finansowy na realizację tego obiektu jest tak pomyślany, aby ostania płatność nastąpiła w 2020 roku.
Po powstaniu sali gimnastycznej zagospodarowany zostanie teren wokół szkoły. Wcześniej nie można było tego wykonać, gdyż teren przy szkole potrzebny będzie czasowo na plac budowy (gromadzenie materiałów budowlanych i sprzętu), co doprowadziłby do zniszczenia zagospodarowania.
W spotkaniu z rodzicami uczestniczyła dyrektor szkoły Beata Dampc, współpracująca z miastem przy pracach koncepcyjnych, oraz sekretarz miasta Bogusław Suwara.

Jak będzie wyglądała sala gimnastyczna?

Arkadiusz Kraszkiewicz przedstawił projekt planowanej sali gimnastycznej.
Płyta boiskowa będzie miała powierzchnię około 1200 metrów kwadratowych (44,5m x 27 m). Pozwoli to rozgrywać mecze na pełnowymiarowym boisku zarówno piłki ręcznej, koszykówki i siatkówki, a także badmintona. Znajdzie się w niej też ścianka wspinaczkowa o wysokości 7 metrów.
W sali gimnastycznej będzie mogło ćwiczyć naraz 50 uczniów z możliwością podziału sali na dwie niezależne połowy, dla dwóch grup po 25 uczniów.
Obiekt będzie posiadał odpowiednie zaplecze m.in. pomieszczenia magazynowe na sprzęt sportowy, osobne szatnie dla dziewcząt i chłopców, toalety oraz niezależne wejście zewnętrzne, umożliwiające wchodzenie do obiektu przy zamkniętej szkole.
Widownia zaplanowana jest na 200 osób. Przewidziane jest także miejsce dla osoby niepełnosprawnej na wózku inwalidzkim.
Na zewnątrz zaplanowana jest droga przeciwpożarowa o nawierzchni asfaltowej pomyślana alternatywnie jako ścieżka do jazdy na rolkach.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.