99 lat temu Polska odzyskała wolność i niepodległość

Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone jest 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918).

Święto zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937, a po drugiej wojnie światowej zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945. Przywrócono je w okresie transformacji systemowej w 1989.
Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór daty 11 listopada wiąże się zarówno z ważnymi wydarzeniami w kraju, jak i z ostatecznym zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne właśnie 11 listopada 1918.
Dzień wcześniej z więzienia w Magdeburgu powrócił do Warszawy Józef Piłsudski. 11 listopada Rada Regencyjna przekazała zwierzchnią władzę nad wojskiem brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu. Po pertraktacjach Piłsudskiego z Centralną Radą Żołnierską wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z Królestwa Polskiego (w ciągu 7 dni ewakuowano ok. 55 tys. żołnierzy niemieckich).
12 listopada Rada Regencyjna powierza Józefowi Piłsudskiemu misję utworzenia Rządu Narodowego. Tego dnia Piłsudski zostaje Naczelnym Wodzem. 14 listopada nastąpiło rozwiązanie się Rady Regencyjnej i przekazanie zwierzchnictwa nad państwem Józefowi Piłsudskiemu.
W tych dniach naród polski uświadomił sobie odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął cały kraj.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.