Uroczystości i wspólna zabawa

Gminy przygotowały ciekawy program obchodów Święta Niepodległości

Msze święte za Ojczyznę, śpiewanie pieśni patriotycznych, uroczyste parady, imprezy kulturalne, rekreacyjne i sportowe – wiele ciekawych propozycji obchodów Święta Niepodległości przygotowały władze samorządowe, instytucje kultury, szkoły i organizacje w powiecie wejherowskim. Uroczystości z okazji święta 11 Listopada odbędą się m.in. we wszystkich gminach wiejskich powiatu. Oto szczegóły.

Gmina Wejherowo
Gminne obchody Święta Niepodległości w Gminie Wejherowo poprzedzi piątkowa (10 listopada) debata młodzieżowa na temat: „Polacy korzystają czy odrzucają wartości marszałka Józefa Piłsudskiego? Blaski i cienie polskiej demokracji w latach 1918-2017.”.
11 listopada zaplanowano Gminny Marsz Niepodległości. O godz. 11.00 mieszkańcy gminy Wejherowo spotkają się na parkingu przy kościele w Bolszewie, skąd nastąpi przemarsz do Orla. Tam, w kościele parafialnym o godz. 12.00 zostanie odprawiona msza św. za Ojczyznę. Po mszy św. odbędzie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z chórem Gaudeamus i Orkiestrą Dętą Gminy Wejherowo. Dla uczestników przewidziano poczęstunek w postaci wojskowej grochówki.

Gmina Luzino
W Luzinie 11 listopada o godz. 10.00 w kościele Św. Wawrzyńca zostanie odprawiona uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny oraz koncert kwartetu smyczkowego.
Po mszy św. zaplanowano przemarsz na cmentarz parafialny w Luzinie pod mogiłę „Stutthowiaków”. Tam uczestnicy wysłuchają okolicznościowych przemówień, następnie odbędzie się Apel Poległych, salwa honorowa oraz złożenie wiązanek kwiatów.

Gmina Gniewino
Obchody Święta Niepodległości w Gniewinie rozpoczną się 10 listopada o godz. 18.00 w sali kinowej. Odbędzie się tam koncert Agnieszki Skawińskiej pt. „Może jestem”, rozstrzygnięcie konkursu wiedzy pn. „Ojcowie Polski Niepodległej” oraz wernisaż wystawy „Prezydent Ignacy Mościcki w Nadolu”.
11 Listopada w kościele św. Augustyna w Nadolu odprawiona zostanie uroczysta msza św. za Ojczyznę. Zaplanowano także występ zespołu „Nadolanie” oraz złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem w Nadolu.
W niedzielę 12 listopada w hali sportowej w Gniewinie odbędzie się Międzysołecki Turniej Piłki Nożnej Halowej z okazji Święta Niepodległości.

Gmina Łęczyce
I Bieg Patriotów w Gminie Łęczyce odbędzie 12 listopada w godz. 10-15.00 dla uczczenia Święta Niepodległości. W biegu mogą uczestniczyć wszystkie chętne osoby, które w dniu zawodów mają ukończone 18 lat lub osoby niepełnoletnie, za okazaniem pozwolenia od rodziców.
Bieg odbędzie się w dwóch kategoriach: bieg na 5km oraz marsz Nordic Walking również na trasie 5km. Miejscem zbiórki będzie teren przy bibliotece gminnej w Łęczycach, obok Szkoły Podstawowej. Organizatorem lokalnym biegu na terenie gminy Łęczyce jest Gminna Instytucja Kultury i Biblioteka w Łęczycach z siedzibą w Strzebielinie.
O godz. 10.00 rozpocznie się wydawanie pakietów startowych, O godz. 11.55 przewidziano przygotowanie do startu, a o godz. 12.00 nastąpi start marszu Nordic Walking. Godzinę później, ok.13.00 zaplanowano start biegu na 5 km. Zakończenie imprezy przewidziano na godz. 15.00.
Zgłoszenia przyjmowane są poprzez stronę www.elektronicznezapisy.pl do 10 listopada 2017r. do godz. 20.00 lub po wcześniejszym osiągnięciu limitu uczestników. Limit zgłoszonych osób: 100.
Opłatę startową w wysokości 20 zł należy uiścić przelewem najpóźniej do dnia biegu. Szczegóły i regulamin znajduje się na stronie: http://gik-leczyce.pl/images/PDF/regulamin_bieg_patriotow.pdf

Gmina Choczewo
11 Listopada o godz. 11.00 przedstawiciele władz samorządowych i mieszkańcy Gminy Choczewo złożą kwiaty pod pomnikiem w miejscowości Żelazno.
W Święto Niepodległości zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny. Uroczysta liturgia rozpocznie się o godz. 12.00 w kosciele parafialnym w Choczewie.
Po mszy św. nastąpi przemarsz na teren obiektów sportowych. W barwnej paradzie udział wezmą m.in. harcerze i strażacy, jeźdźcy na koniach, bryczki.
Od godz. 13.00 zaplanowano wspólną zabawę, z konkursami, muzyką (słuchanie pieśni patriotycznych), pokazem broni i ciepłym posiłkiem dla każdego uczestnika.

Gmina Linia
Świętowanie w Gminie Linia rozpocznie się jeszcze dzisiaj, 9 listopada o godz. 17.00 w Szkole Podstawowej w Strzepczu, gdzie odbędzie się Wieczornica z okazji z okazji Święta Niepodległości.
Uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona zostanie następnego dnia, 10 listopada o godz. 9.00 w kościele parafialnym w Lini. Po mszy zostaną złożone wiązanki kwiatów pod pomnikiem w tej wsi.

Gmina Szemud
W Szemudzie, w Szkole Podstawowej 9 listopada odbędzie się debata „Razem dla Niepodległej” oraz rozstrzygnięcie konkursu plastycznego, a 10 listopada w hali sportowo-widowiskowej w Bojanie zaplanowano Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej.
11 Listopada o godz. 11.00 w kościele parafialnym św. Mikołaja w Szemudzie zostanie odprawiona uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny.
Na terenie gminy Szemud zaplanowano także Sztafetę dla Niepodległej oraz imprezę pn. „Śpiewamy dla Niepodległej” – śpiewanie pieśni patriotycznych z Chórem Dekanalnym im. Jana Pawła II z Kielna (hala w Szemudzie).
Elementem obchodów święta będzie również Turniej w Baśkę „Szabla Niepodległości” (hala w Szemudzie).
26 listopada w kościele w Szemudzie odbędzie się Koncert dla Niepodległej „Msza de Notre-Dame de Sion” .

Święto Niepodległości uroczyście będą obchodzić także mieszkańcy miast Rumia i Reda, które są poza zasięgiem ukazywania się naszej gazety.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.