Nie tylko hafty

Jubileusz Edmunda Szymikowskiego

Edmund Szymikowski, emerytowany dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lini obchodził 65-lecie pracy twórczej. Utalentowany jubilat jest znanym hafciarzem, co wśród mężczyzn jest rzadką pasją. Okazuje się jednak, że swoimi zainteresowaniami i aktywnością pan Edmund mógłby obdzielić kilka osób. Jubileuszowa uroczystość odbyła się 28 października br. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Wśród wielu gości znaleźli się m.in.: starosta Gabriela Lisius, senator Kazimierz Kleina, członek Zarządu Powiatu Wejherowskiego Jacek Thiel i radny powiatu Kazimierz Bistroń.
Nie mogło zabraknąć wójta Lini Bogusławy Engelbrecht i przewodniczącego Rady Gminy Czesława Hinza, a także dyrektora Gminnego Domu Kultury Jana Trofimowicza.
Na sali zasiadła rodzina jubilata oraz liczne grono hafciarek z całego województwa i działacze kaszubscy.
Wszystkich przywitał dyrektor muzeum Tomasz Fopke, a potem pięknie zaśpiewał Chór „Pięciolinia” z Lini. Po koncercie Edmund Szymikowski opowiedział o swoich licznych zainteresowaniach i zajęciach, czyli o malowaniu na szkle i hafciarstwie, ale także o działalności muzycznej (był założycielem zespołu muzycznego w Lini, koncertującego przez ponad 20 lat) oraz o florystyce.
Pan Edmund to aktywny społecznik, organizator licznych konkursów i wydarzeń w gminie Linia i wreszcie fotograf-dokumentalista Lini i okolicy. Przez lata stworzył także kilkanaście grubych kronik z wydarzeń kulturalnych, rocznicowych, rekreacyjnych, religijnych i sportowych.
Goście gratulowali jubilatowi dorobku, były życzenia i bukiety kwiatów, było także gromkie sto lat.
Poza pięknym jubileuszem Edmunda Szymikowskiego był to też wieczór promocji haftu oraz dorobku kulturalnego GDK i Gminy Linia.

W 2016 roku w rodzinnej miejscowości E. Szymikowskiego odnalazły się jego pierwsze prace plastyczne, które powstały w 1952 roku a były to m.in. malunki kwiatów kaszubskich na szkle i pierwsze hafty szkoły żukowskiej. W tym roku wydano tekę haftu kaszubskiego inspirowaną wzorami Edmunda Szymikowskiego, opartymi na haftach szkoły żukowskiej.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.