Sprzątanie starych grobów

Muzeum Piaśnickie w Wejherowie zachęca mieszkańców: Nie pozwól pamięci zarastać trawą...

W miniony piątek na starym cmentarzu przy ul. 3 Maja odbyła się akcja sprzątania opuszczonych grobów. W ten sposób Muzeum Piaśnickie w Wejherowie zainicjowało ogólnopolską akcję pt.: „Nie pozwól pamięci zarastać trawą… Sprzątnij grób obok”, zorganizowaną przed świętem Wszystkich Świętych i Zaduszkami.

Na zabytkowych Wejherowskich Powązkach pojawiło się wielu młodych i starszych mieszkańców, aby wspólnie uporządkować opuszczone, zabytkowe i kiedyś piękne nagrobki. Spoczywający na cmentarzu wejherowianie to często osoby zasłużone dla miasta i Ziemi Wejherowskiej, m.in. żołnierze II wojny światowej.
Na apel Muzeum Piaśnickiego odpowiedziały szkoły (SP nr 8 w Wejherowie, szkoła Sióstr Zmartwychwstanek, Szkoła Podstawowa w Szemudzie), Urząd Miejski w Wejherowie (zdjęcie u dołu), a także jednostka wojskowa. Poza tym były tam osoby prywatne i członkowie Klubu Miłośników Wejherowa. Wszystkim uczestnikom akcji należą się słowa uznania za ich ciężką i pożyteczną pracę. Zebrano mnóstwo liści, oczyszczono wiele mogił z trawy i gałęzi.
– Poprzez naszą akcję pragniemy zwrócić uwagę na zaniedbane groby i zachęcić mieszkańców do uprzątnięcia chociaż jednego z nich przy okazji pobytu na cmentarzu – mówi Teresa Patsidis, dyrektor Muzeum Piaśnickiego. – Społeczny i edukacyjno-historyczny projekt ma na celu krzewienie szacunku do miejsc pamięci narodowej i nekropolii, poprzez czynne dbanie o opuszczone groby. Na wejherowskim cmentarzu spoczywają m.in. żołnierze, ofiary zbrodni piaśnickiej czy ksiądz Roszczynialski, zasłużony duszpasterz, zamordowany przez Niemców. Wszystkim jesteśmy winni szacunek i pamięć.
Muzeum Piaśnickie zachęca do włączenia się do tej akcji w dniach od 20 do 31 października 2017 roku, dbając wspólnie o Miejsca Pamięci Narodowej i nekropolie.

AK.

Muzeum Piaśnickie w Wejherowie prosi o przesyłanie pod adres e-mailowy: muzeum@muzeumpiasnickie.pl fotografii, wykonanych podczas akcji sprzątania wraz z danymi o uczestnikach (indywidualne osoby, szkoły, organizacje lub instytucji) i miejscu pamięci.
Najlepsze zdjęcia zostaną opublikowane na stronie internetowej i facebookowej Muzeum oraz nagrodzone. Nagrodę stanowić będą egzemplarze unikatowej publikacji wydanej przez Muzeum Piaśnickie pt.: „Las Piaśnicki. Fabularyzowany komiks historyczny” Tomasza Meringa.
Szczegóły akcji zamieszczono również na stronie Muzeum:
www.muzeumpiasnickie.pl
Kontakt telefoniczny do muzeum: (58) 736-11-11.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.