Pięć lat sukcesów i rozwoju

Wejherowski Chór Mieszany „Camerata Musicale”

W niedzielne popołudnie 22 października wnętrze kościoła pw. Trójcy Świętej w Wejherowie rozbrzmiewało piękną muzyką chóralną. 5-lecie działalności artystycznej świętował jeszcze bardzo młody, ale znakomity Wejherowski Chór Mieszany „Camerata Musicale” pod dyrekcją Aleksandry Janus.

W programie koncertu znalazły się utwory sakralne a capella oraz dzieło Sunrise Mass, norweskiego kompozytora Ola Gjeilo, na dwa chóry i orkiestrę smyczkową. Wejherowskiemu chórowi towarzyszył zespół instrumentalny Cappella Gedanensis oraz Chór Mieszany Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego, a także Artur Sychowski.
Podczas jubileuszowego koncertu chórzyści z „Camerata Musicale” i ich dyrygentka po raz kolejny zaprezentowali wysoki poziom umiejętności i znakomite wykonanie. Nic dziwnego, skoro pięć lat działalności chóru to czas intensywnego rozwoju i wielu sukcesów.
Zespół powstał pod koniec 2011 roku z inicjatywy grupy muzykujących przyjaciół. Pragnąc wpisać się w wieloletnią tradycję śpiewaczą Wejherowa, kontynuować ją i rozwijać, chór od początku swojej działalności z dużą energią i pasją budował repertuar, kształtował muzyczną tożsamość i podnosił poziom wykonawczy.
Rolę dyrygenta i kierownika artystycznego chóru, na prośbę komitetu założycielskiego, przyjęła Aleksandra Janus – absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Zbigniewa Bruny i Podyplomowego Studium Chórmistrzostwa i Emisji Głosu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, a obecnie doktorant Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Pani Aleksandra została dwukrotnie wyróżniona nagrodą dla najlepszego dyrygenta podczas festiwali chóralnych oraz nagrodą Prezydenta Miasta Wejherowa za pracę na rzecz rozwoju kultury w mieście.
Udział wejherowskiego chóru w krajowych i międzynarodowych konkursach chóralnych przyniósł śpiewakom nagrody i uznanie, zarówno jurorów, jak i publiczności. Mimo stosunkowo krótkiej historii, amatorski chór „Camerata Musicale” stanowi rozpoznawalny i ceniony podmiot nie tylko w życiu kulturalnym Ziemi Wejherowskiej, ale też w polskiej chóralistyce.
Jubileuszowy koncert, którego gospodarzem i współorganizatorem był ks. prałat Tadeusz Reszka, zorganizowano dzięki wsparciu prezydenta Wejherowa, starosty wejherowskiego oraz Wejherowskiego Centrum Kultury. Długie oklaski zgromadzonych w kościele słuchaczy, a także gratulacje i życzenia ze strony władz samorządowych i przedstawicieli instytucji kulturalnych w mieście potwierdzają fakt, że „Camerata Musicale” to kolejny znakomity zespół w naszym mieście, słynącym m.in. z działalności śpiewaczej, w tym chóralnej. AK.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.