Skuteczne kontrole

Strażnicy zaglądają do pieców

Przez siedem miesięcy wejherowscy strażnicy przeprowadzali kontrole nieruchomości pod kątem sprawdzania jakich paliw w kotłach grzewczych (piecach) używają mieszkańcy Wejherowa. Szczególną uwagę zwracano na problem spalania śmieci w przydomowych piecach.

Kontroli poddanych zostało 5600 nieruchomości. Większość, bo 54,25 procent właścicieli budynków jednorodzinnych posiada piece ekologiczne. 1446 rodzin swoje mieszkania ogrzewa kotłami węglowymi i na drewno, co stanowi 43,78 procent. Kontrola wykazała też, że 1799 właścicieli budynków jednorodzinnych (na 3003 skontrolowanych) posiada piece ekologiczne zasilane gazem, olejem opałowym lub elektrycznie. Są gospodarstwa domowe posiadające ogrzewanie geotermalne, pompy ciepła. 148 budynków indywidualnych podłączonych jest do sieci OPEC. 118 mieszkańców ogrzewa jeszcze piecami kaflowymi.
732 właścicieli deklaruje wymianę kotła grzewczego na ekologiczny. Ze względów finansowych wymiany pieca nie przewiduje 466 właścicieli.
Straż Miejska w Wejherowie przypomina, że z dniem 1 października br. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Akt prawny zakazuje stosowania w konstrukcji pieca rusztu awaryjnego. Dla kotłów wyprodukowanych, niewprowadzonych do obrotu lub użytkowania przed dniem 1 października 2017 r., przepisy rozporządzenia wchodzą w życie od dnia 1 lipca 2018 r. Po tym okresie tradycyjnego pieca nie kupimy i nie zamontujemy.
Póki co, Straż Miejska prowadzić będzie kontrole kotłowni w przypadku podejrzenia, że właściciel spala w przydomowych piecach odpady. Za spalanie odpadów w domowym piecu można otrzymać mandat karny w kwocie do 500 złotych lub odpowiadać przed sądem.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.