Cud nad Wisłą i Wniebowzięcie NMP

Wczoraj odbywały się uroczystości z okazji święta państwowego, jakim jest Święto Wojska Polskiego oraz katolickiego Święta Wniebowzięcia Maryi Panny i tzw. Matki Boskiej Zielnej. Święto Państwowe i Kościelne związane jest jednocześnie z rocznicą Bitwy Warszawskiej z 1920 r., zwanej Cudem Nad Wisłą. 

Zwycięską dla Polski i bohaterską Bitwę Warszawską, stoczoną w dniach 12-25 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej uznaje się za przełomową w historii świata. Zadecydowała nie tylko o zachowaniu i przypieczętowaniu niepodległości Polski po 1918 r., ale ocenia się także, że uchroniła całą Europę przed rozprzestrzenieniem się komunizmu i sowieckiego totalitaryzmu.
Kto wie jak wyglądałaby dziś Europa (może byłaby europejskim krajem rad) i świat, który zamieniłby się prawdopodobnie w światową międzynarodówkę z ogólnoświatowym językiem rosyjskim. Do dziś Sowieci nie mogą zapomnieć Polakom tej klęski, a wielu historyków ocenia, że dopuszczenie do wykrwawienia się Powstania Warszawskiego były zemstą za Cud nad Wisłą.

ZMIANA WARTY
15 sierpnia w kościołach polowych odprawiane są msze święte w intencji żołnierzy, którzy oddali życie na polu chwały, a na cmentarzach odbywają się Apele Poległych. Najważniejsza uroczystość odbyła się tradycyjnie w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza – tam miała miejsce HonorowaZmiana Warty.
15 sierpnia 2007 r., pierwszy raz w powojennej historii Polski odbyła się defilada nawiązująca do tradycji II Rzeczypospolitej (ostatnia tak duża defilada, odbyła się w 1974 r.). Około stu pojazdów i tysiąc żołnierzy (w tym pododdział francuski) przedefilowało Alejami Ujazdowskimi. Przelatywały też samoloty i śmigłowce. Uroczystości rozpoczęły się od przeglądu oddziałów, którego dokonał śp. prezydent Lech Kaczyński.

NAJSTARSZE ŚWIĘTO MARYJNE
Święto Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny obchodzono w Palestynie i Syrii już w V wieku, jako Zaśnięcie Najświętszej Maryi Panny. Święto to jest najstarszym świętem maryjnym, związanym ze starożytną tradycją liturgiczną, oddającą hołd Maryi wraz z poświęceniem na Jej cześć leczniczych ziół.
Od IX wieku w uroczystość Wniebowzięcia poświęca się zioła, kwiaty, kłosy zbóż i owoce. Pachnące zioła, kwiaty, dojrzałe kłosy zbóż i owoce symbolizują duchową pełnię Maryi, jako „najdorodniejszego ziemskiego owocu”.

ODPUST I INSCENIZACJA
W polskiej tradycji i pobożności uroczystość zwana jest Świętem Matki Boskiej Zielnej. Do dziś używa się nazw ziół, które wywodzą się od Matki Boskiej. Dziewannę wielkokwiatową określa się jako warkocze Matki Boskiej, traganek szerokolistny jako włosy Matki Boskiej, dziurawiec zwyczajny to dzwonki Matki Boskiej, a krwiściąg lekarski to baranki Najświętszej Panny.
W tym dniu najsłynniejsze maryjne sanktuaria mają swe odpusty, a pielgrzymi uczestniczą w uroczystościach w Częstochowie i Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie odbywają się inscenizacje Zaśnięcia Marii oraz Jej Wniebowzięcia.
Monika Dudek

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.