Nowy kustosz Sanktuarium Poznaje historię Wejherowa

Od czerwca br. Sanktuarium Pasyjno–Maryjne ma nowego kustosza, który jednoczesnie jest gwardianem (przełożonym) Klasztoru Franciszkanów w Wejherowie. Jest nim o. Daniel Szustak OFM. 

 

O. Daniel Szustak, który do Wejherowa przybył z Poznania, jest równocześnie nowym proboszczem parafii św. Anny. Zmiany personalne, do których dochodzi co kilka lat, wynikają z zasad funkcjonowania zakonu franciszkanów.
Dotychczasowy ojciec gwardian Tyberiusz Nitkiewicz pozostał w wejherowskim klasztorze, dzięki czemu będzie mógł kontynuować rozpoczęte dzieło remontu i rozbudowy kościoła oraz innych obiektów klasztornych. Nadal bowiem ma nadzór nad tego rodzaju pracami.
W związku z potrójną funkcją, o. Daniel Szustak ma bardzo wiele obowiązków, z którymi dopiero co zdążył się zapoznać.
– Pierwszy raz pracuję na takiej placówce. Do tej pory najdłużej, bo 10 lat mieszkałem i pracowałem w Toruniu, a także krócej w bliskim mi Poznaniu – mówi o. Daniel. – Pochodzę bowiem z Wielkopolski, urodziłem się w Lesznie, a wychowywałem w miejscowości Turew – z bogatą historią i pięknym pałacem. Wiem, że długą i ciekawą historię, którą postaram się lepiej poznać, ma także Wejherowo. Do tej pory, ze względu na obowiązki administracyjne i inne nie miałem zbyt wiele czasu na czytanie, ale na pewno dowiem się więcej na ten temat.
To wręcz konieczne, bo nasze Sanktuarium, a więc kościół św. Anny i Kalwaria Wejherowska, ściśle wiążą się z historią miasta i jego założycielem Jakubem Wejherem – dodaje o. Szustak.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.