Zasłużeni dla powiatu

Księża, rzemieślnicy, muzycy, lekarz i artysta plastyk

Po raz trzynasty w Wejherowie odbyła się uroczysta Gala Kultury Powiatu Wejherowskiego, podczas której uhonorowano osoby, przyczyniające się do upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego regionu. Podczas uroczystości wręczono medale „Za zasługi dla Powiatu Wejherowskiego”, nagrody „Remusa” i „Bursztynowego Gryfa” oraz Złotą Odznakę „Za opiekę nad zabytkami”.

Państwowe odznaczenie „Za opiekę nad zabytkami”, przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymał ksiądz prałat Zygfryd Leżański, za rewitalizację XVIII-wiecznego kościoła św. Wawrzyńca w Luzinie.
Medale „Za zasługi dla Powiatu Wejherowskiego”, jako wyraz szczególnego wyróżnienia i uznania za wkład w dzieło rozwoju i promocji powiatu otrzymali:
– rzemieślnik i społecznik z Wejherowa Henryk Borski m.in. za wspieranie dzieła budowy kościoła pw. Chrystusa Króla i bł. siostry Alicji Kotowskiej,
– rzemieślnik z Luzina Bronisław Bertrand, założyciel rodzinnej firmy produkującej okna na cały świat, dobroczyńca, aktywny działacz Powiatowego Cechu Rzemiosł
– wokalista i dyrygent z Rumi Krzysztof Brzozowski
– ks. Alfons Formela, proboszcz parafii św. Piotra Apostoła w Bożympolu Wielkim, odprawiający msze św. w języku kaszubskim, opiekun Duszpasterstwa Kaszubów na terenie gminy Łęczyce i Lęborka, działacz społeczny,
– Zygmunt Pałasz – fotograf, dokumentalista życia społeczno-politycznego i wydarzeń kulturalnych w Wejherowie i Małym Trójmieście Kaszubskim, artysta malarz.
Ponadto wręczono Nagrodę Remusa za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej dwóm utalentowanym muzykom. Nagrodę otrzymali: dyrygent Dawid Runtz i pianista Artur Sychowski.
Nagrodę Starosty Wejherowskiego „Bursztynowy Gryf” otrzymał lekarz onkolog dr. n med. Krzysztof Adamowicz, pracującego w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku oraz w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie. Nagrodę przyznano za pracę zawodową na rzecz mieszkańców powiatu, za życzliwość, empatię, budowanie dobrych relacji z pacjentami oraz działalność społeczną w zakresie profilaktyki zdrowotnej.
W Gali z okazji XIII Dni Kultury Powiatu Wejherowskiego w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie wzięli udział m.in.: parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, radni, dyrektorzy placówek oświatowych, społecznych i kulturalnych, przedstawiciele służb mundurowych. Obecni też byli goście z powiatu nowosądeckiego (o wizycie tej delegacji piszemy na sąsiedniej stronie), którzy przywieźli ze sobą znakomity Zespół Regionalny Lipniczanie z Lipnicy (na zdjęciu poniżej). Uroczystość uświetniły również występy dziecięcego zespołu „Kaszebsko Rodzezna” z Lini.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.