Okna z Luzina podbijają świat

Nowoczesna, zatrudniająca około dwustu pracowników firma Bertrand z siedzibą w Luzinie jest znana nie tylko w Polsce. Okna z logiem przedsiębiorstwa z powiatu wejherowskiego są znane w krajach Europy, w dalekiej Australii i w Stanach Zjednoczonych. Historia przedsiębiorstwa sięga 1969 roku, kiedy to w przydomowej stolarni powstało pierwsze drewniane okno. Były to początki rodzinnej działalności, założonej przez Bronisława Bertrand.

 

W 2000 r. synowie tego aktywnego rzemieślnika założyli firmę produkującą okna PVC, które wkrótce stały się hitem. Bracia przewyższali konkurencję najwyższą jakością wyrobów, do której od początku przykładali wielką wagę. Gdy po kilku latach okazało się, że był to genialny pomysł, a okna drewniane ustąpiły miejsca stolarce PVC, podjęto decyzję o połączeniu obu produkcji. 
Tak powstało przedsiębiorstwo funkcjonujące znane do dzisiaj pod marką Bracia Bertrand.

OD UCZNIA DO MISTRZA
Bronisław Bertrand jest rodowitym Kaszubą, chociaż jego dziadek, jak wskazuje nazwisko, miał pochodzenie francuskie. Rodzina ze strony babci pochodziła z Robakowa, a kolejne pokolenia mieszkają nadal w powiecie wejherowskim oraz w Trójmieście.
Pan Bronisław przeszedł wszystkie szczeble nauki zawodu, a jednocześnie stopnie rzemieślniczego wtajemniczenia. Jako uczeń i czeladnik pracował w innych zakładach, ale po uzyskaniu tytułu mistrza rzemiosła rozpoczął własną działalność. Od tego czasu, czyli od 1969 roku działa również w wejherowskim Cechu Rzemiosł (obecnie Powiatowy Cech Rzemiosł Małych i Średnich Przedsiębiorstw – Związek Pracodawców).
– Powoli rozszerzałem produkcję, inwestowałem, rozbudowywałem zakład. Najpierw sam, a potem z moimi synami, Henrykiem, Jackiem, Krzysztofem (obecnym zarządem spółki) i Andrzejem – mówi Bronisław Bertrand. – Dzisiaj firma to nie tylko zakłady produkcyjne w Luzinie i Strzebielinie, ale także duża sieć punktów sprzedaży na Pomorzu, w Warszawie i innych miastach Polski oraz za granicą.

Bronisław Bertrand.
Bronisław Bertrand.

LUDZIE I KOMPUTERY
– Sprzedajemy nasze produkty na całym świecie. Główne rynki eksportowe to Niemcy, Włochy, Fracja i Skandynawia. Warto jednak podkreślić, iż stolarka otworowa firmy Bertrand z powodzeniem sprzedaje się także w Stanach Zjednoczonych, w Australii, a nawet w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – dodaje jeden z braci. – Szeroki wachlarz ofertowy przedsiębiorstwa zaspokaja kompleksowo potrzeby naszych klientów. Oferujemy okna, drzwi, fasady i ogrody zimowe. O jakości naszych wyrobów świadczą międzynarodowe certyfikaty.
Dzięki czemu Firma Bertrand zdobywa polskie i zagraniczne rynki? Jak mówią jej właściciele, na sukces składa się wiele elementów, od wieloletnich doświadczeń i tradycji dobrego rzemiosła poprzez wdrażanie nowych technologii i stosowanie najlepszych materiałów, a także po promocję firmy na międzynarodowych targach.
– Dzięki najnowocześniejszym maszynom w Europie, sterowanym komputerami możemy produkować więcej, lepiej i bardziej ekonomicznie – wyjaśnia Bronisław Bertrand. – Ale maszyny nie pracują same. Jesteśmy dumni z naszych pracowników, prawdziwych profesjonalistów. Dzięki nim możemy spełniać różne, nawet najbardziej nietypowe wymagania naszych klientów. Zamówienia zawsze traktujemy indywidualnie.

Statuetki i dyplomy świadczą o sukcesach firmy, z których jej założyciel może być dumny, podobnie jak ze swoich dzieci.
Statuetki i dyplomy świadczą o sukcesach firmy, z których jej założyciel może być dumny, podobnie jak ze swoich dzieci.

WSPÓLNE DECYZJE
Prowadzenie tak dużej i prężnej firmy to ustawiczna praca nad sobą, charakteryzująca się między innymi ciągłym samodoskonaleniem. W branży okiennej bardzo często zmieniają się trendy, wchodzą nowe modele, pojawiają się nowe materiały. Bardzo ważna jest też dobra współpraca w tym wypadku m.in. miedzy braćmi i innymi członkami rodziny.
– Oprócz synów, pracują tu także inni członkowie mojej rodziny między innymi wnuki i jedna z moich córek z której jestem bardzo dumny – mówi senior rodziny.
Bracia podzielili się odpowiedzialnością za poszczególne dziedziny działalności, takie jak inwestycje, administracja, eksport, serwis. Nie ma jednego szefa, a strategiczne decyzje podejmowane są wspólnie. Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których członkowie zarządu mają różne zdania, ale kompromis wypracowują razem. Podobnie jak to się dzieje w wielu rodzinnych firmach, zwłaszcza niemieckich, które z powodzeniem prosperują od pokoleń.

NA POMOC POWODZIANOM
Mediolan, Paryż, Monachium, Norymberga i Moskwa – to tylko niektóre miasta, w których promowane są produkty Braci Bertrand. W ramach działań marketingowych przedstawiciele firmy jeżdżą na targi branżowe na całym świecie.
Okazuje się jednak, że firma dba nie tylko o rozwój produkcji i sprzedaży. Gdy zdarzyło się nieszczęście, takie jak wielka powódź w Polsce w 2010 roku, rodzinne przedsiębiorstwo pospieszyło z pomocą mieszkańcom Bogatyni, którzy chcieli odbudować swoje domy.
– Wysłaliśmy tam trzy tiry z oknami i innymi elementami stolarki – mówi Bronisław Bertrand. – Akurat kilka dni temu zostaliśmy zaproszeni na uroczystość w tym mieście. Mój syn Jacek odebrał podziękowania, a także odsłaniał tablicę, upamiętniająca odbudowę Bogatyni po powodzi.
Innym przejawem wspierania pożytecznych inicjatyw jest sponsorowanie imprez sportowych i samych zawodników.
Firma Bertrand jest głównym sponsorem biegów w Luzinie (Kaszubska Piętnastka) i w Wejherowie (Biegi Jakuba Wejhera), wspiera też zawody żużlowe w Trójmieście i skoki o tyczce, a także lokalną drużynę siatkarską.
Nic dziwnego, że w holu siedziby spółki Bracia Bertrand można obejrzeć mnóstwo dyplomów, podziękowań, a także nagród branżowych i certyfikatów. Statuetki ledwie mieszczą się na półkach, a z pewnością będzie ich więcej.

AK.

Budownictwo pasywne
Firma Bertrand może się szczycić pierwszym w Polsce certyfikatem dla okien pasywnych wystawionym przez prestiżowy Passivhaus Institut doktora Feista w Darmstadt.
Przedsiębiorstwo, pod nadzorem Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego w Gdańsku, było współtwórcą pierwszych, pokazowych domów pasywnych w Polsce.
Budownictwo pasywne cechuje wysoka energooszczędność. Takie rozwiązania dotyczą też stolarki otworowej. Mówiąc wprost, chodzi o to, aby okna zatrzymywały ciepło i miały jak najmniejszy współczynnik przenikania.

Nagrody i wyróżnienia
Nominacja do Godła Teraz Polska 2012: system Thermoline 90
Tytuł Mistrzowie Montażu – Ogólnopolski Turniej Mistrzowie Montażu 2012
VIP- Najlepsze Okna i Drzwi 2011: nagrody w 7 kategoriach
Konkurs „Kolorowe Okna” 2011: nagrody w 2 kategoriach
Wyróżnienie w Rankingu e-diamenty Forbes& Onet.pl 2011
Wyróżnienie w Rankingu Diamenty Forbesa 2011
Pierwsze miejsce w konkursie „Najciekawsza aranżacja stoiska” – Pomorskie Centrum Hurtowe Rënk, 2009 rok

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.