„Wesele” na placu Wejhera i w bibliotece

Ogólnopolska akcja Narodowego Czytania w Wejherowie

Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie we współpracy z Urzędem Miejskim, w ramach akcji Narodowego Czytania zaprosiła mieszkańców miasta na plac Jakuba Wejhera. Fragmenty „Wesela” czytali na rynku przedstawiciele różnych zawodów i środowisk w mieście.

Inscenizację wyreżyserowała Ewelina Magdziarczyk-Plebanek, a w role bohaterów „Wesela” wcielili się m.in. zastępca prezydenta miasta Beata Rutkiewicz i skarbnik Arkadiusz Kraszkiewicz. Fragmenty dramatu Stanisława Wyspiańskiego czytali też nauczyciele, artyści, dziennikarze, sportowcy, pracownicy różnych instytucji. Dodatkową atrakcją był występ Kaszubskiego Zespołu Regionalnego „Koleczkowianie”!
Mimo zmiennych, a pod koniec wręcz trudnych warunków pogodowych (padał deszcz i wiał wiatr) wytrwałością i szacunkiem dla klasyki dramatu wykazali się nie tylko wykonawcy wydarzenia, ale też publiczność.

W ramach szóstej edycji ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego czytano w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie.

Dzięki Wandzie Kanteckiej zgromadzeni goście dowiedzieli się wiele o genezie powstania utworu oraz o jego autorze, zaś za sprawą grupy teatralnej „Srebrna Nitka” działającej przy WUTW YMCA mogli przenieść się do Bronowic, gdzie odbywało się owe wesele.
Aktorzy pod kierunkiem reżyser Kingi Krajkowskiej znakomicie zaprezentowali fragmenty dramatu Stanisława Wyspiańskiego. W drugiej części wydarzenia tegoroczną lekturę czyta;li przedstawiciele władz powiatowych: starosta Gabriela Lisius i członek Zarządu Powiatu Wejherowskiego Jacek Thiel oraz radni powiatowi Ewa Daleka i Ludwik Zegzuła.
Poza tym, w akcji czytania uczestniczyli przedstawiciele środowiska kultury, mediów i Powiatowej Rady Młodzieżowej. Wszyscy poradzili sobie świetnie.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.