Hymn i sztandar na jubileusz

Świętowano 85-lecie ruchu społecznego głuchych

85-lecie ruchu społecznego głuchych w Wejherowie świętowano w Filharmonii Kaszubskiej. Jubileusz uroczyście obchodzili członkowie Polskiego Związku Głuchych oraz ich goście.

Gości przywitała prezes Koła Terenowego Polskiego Związku Głuchych w Wejherowie Barbara Krużewska, która przyjmowała życzenia i gratulacje z okazji jubileuszu.
Gratulacje od prezydenta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta odczytała dyrektor Wejherowskiego Centrum Kultury – Jolanta Rożyńska. Życząc pomyślności, prezydent podkreślił, że organizacja osób niesłyszących jest bardzo aktywna. Od lat stara się o to, aby społeczeństwo było tolerancyjne i wrażliwe na potrzeby niepełnosprawnych mieszkańców miasta oraz regionu.
O aktywności osób niesłyszących oraz o tym, że organizacja wspiera swoich członków mówiła starosta powiatu wejherowskiego Gabriela Lisius. Starosta przekazała jubilatom wyrazy szacunku, uznania oraz podziękowania za ich aktywną działalność.
– Życzę satysfakcji z osiągnięć w zakresie edukacji i integracji osób niesłyszących – powiedziała starosta Gabriela Lisius, która gratulacje i kwiaty przekazywała razem z dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Iwoną Romanowską oraz dyrektorem Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej – Tomaszem Fopke.
Bogdan Tokłowicz, przewodniczący Rady Miasta Wejherowa również przekazał członkom Polskiego Związku Głuchych w Wejherowie gratulacje, życząc m.in. radości, słońca, uśmiechu i wielu życzliwych przyjaciół.
Podczas uroczystości zaprezentowano hymn wejherowskiego koła PZG autorstwa Weroniki Korthals i Tomasza Fopke, a także replikę historycznego sztandaru Katolickiego Towarzystwa Głuchoniemych. Oryginalny sztandar z 1937 roku jest przechowywany w siedzibie koła przy ul. Ofiar Piaśnicy 22 w Wejherowie, ale został on zniszczony podczas II wojny światowej.
Historię ruchu społecznego głuchych przypomniał Tomasz Świderski, prezes Instytutu „Surdus Historicus” w Warszawie. Przypomniał m.in. zasłużonych działaczy organizacji, takich jak Franciszek Kreja, Leon Lakowski, Klara z Peplińskich Witek, Stanisław Witek, apelując o nadanie wejherowskim ulicom nazw, związanych z tymi postaciami.

AK.

Pierwsza szkoła, a dokładnie Zakład dla Głuchoniemych funkcjonowała w Wejherowie od 1921 roku, a od 1923 roku odbywały się zjazdy i spotkania absolwentów szkoły oraz dorosłych głuchych z całego Pomorza. W latach 1932-1939 działało w Wejherowie Katolickie Towarzystwo Głuchoniemych. Zarząd organizacji tworzyli: Franciszek Kreja (prezes), Leon Lakowski, Klara Pelplińska i ks. Józef Bartel.
Towarzystwo organizowało spotkania integracyjne, wycieczki, prelekcje i bale karnawałowe. W 1934 roku powstał Morski Klub Sportowy Głuchoniemych w Wejherowie. Jego członkowie startowali w różnych zawodach sportowych w całej Polsce.
Po II wojnie światowej, w 1947 roku utworzono Polski Związek Głuchych i ich Przyjaciół, którego prezesem w Wejherowie był Leon Lakowski. W 1952 roku powstało Koło Terenowe Polskiego Związku Głuchych.

Zarząd Koła Terenowego Polskiego Związku Głuchych w Wejherowie tworzą: prezes Barbara Krużewska, wiceprezes Joanna Olejnik, sekretarz Maciej Węgrzynowski, skarbnik Przemysław Gleske, członek Stefania Dzionk.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.