Mieszkańcy wskazują, policja interweniuje

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

Aplikacja Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pomaga policjantom w codziennej służbie, a mieszkańcom daje możliwość szybkiego przekazywania informacji o zdarzeniach wpływających na bezpieczeństwo.

Aplikacja Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa od dnia jej uruchomienia cieszy się bardzo dużą popularnością. Mieszkańcy informują policję o zagrożeniach. Dzięki takiej współpracy służby mogą skutecznie zadziałać nawet w sytuacji gdy danego zagrożenia bezpośrednio nie widać lub występuje co pewien czas.
Policjanci, korzystając z tych informacji, codziennie przeprowadzają interwencje, które bezpośrednio likwidują zagrożenia. Policja zachęca do obejrzenia filmu, który przybliża sposób działania tego internetowego narzędzia.
Najważniejsza zmiana która od niedawna pojawiła się na mapie, to możliwość dodawania do zgłoszenia krótkiego opisowego komentarza, o ograniczonej liczbie znaków. Opcja ta pomoże funkcjonariuszom w weryfikacji zgłoszenia. Opis zagrożenia przyda się także w sytuacjach, gdy np. mieszkańcy zgłaszają nieprawidłową organizację ruchu drogowego.
Obecnie, bez wskazania konkretnego problemu, policjantom czasem trudno dociec, czy skarga dotyczy zbyt krótkiego czasu zielonego światła na przejściu dla pieszych, oznakowania na drodze czy innych spraw. Podobnie jest ze zgłaszaniem niewłaściwej infrastruktury.
Większość otrzymanych zgłoszeń dotyczy 4 kategorii: przekraczania prędkości przez kierowców – 1087 zgłoszeń, spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych – 444, nieprawidłowego parkowania – 375 i niewłaściwej infrastruktury drogowej – 198. Najwięcej potwierdzonych zgłoszeń dotyczyło przekraczania prędkości. Mieszkańcy zgłaszali też akty wandalizmu, dzikie wysypiska śmieci, nielegalne rajdy samochodowe, kłusownictwo czy wypalanie traw. Niektóre ze zgłoszeń dotyczyły także miejsc przebywania osób bezdomnych, aktywności osób żebrzących, a także np. znęcania się nad zwierzętami. Niektóre ze zgłoszeń okazywały się żartami.
Przez to innowacyjne narzędzie każdy ma możliwość aktualizacji informacji na mapie. Za pomocą interaktywnej strony można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w regionie i nie tylko. Dzięki takiemu rozwiązaniu na mapach znajdują się bardziej szczegółowe informacje.
Strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.