Nowoczesna hala i pracownie zawodowe

Remonty i rozbudowy w szkołach ponadgimnazjalnych powiatu wejherowskiego

Tegoroczne wakacje to okres intensywnych prac budowlanych prowadzonych w placówkach oświatowych Powiatu Wejherowskiego. Samorząd powiatowy rozpoczął bowiem realizację projektów, związanych z poprawą warunków kształcenia zawodowego. Zakres prac obejmuje budowę nowej oraz modernizację istniejącej już infrastruktury szkolnej, przeznaczonej do kształcenia praktycznego, doposażenie istniejących pracowni i wyposażenie nowych warsztatów zawodowych.

 

– W ramach realizowanego projektu wzmocnienia potencjału szkolnictwa zawodowego w powiecie wejherowskim, w trzech powiatowych szkołach ponadgimnazjalnych na terenie Wejherowa oraz jednej w Rumi trwają obecnie intensywne prace budowlane – mówi Gabriela Lisius, starosta wejherowski. – Największy zakres robót realizowany jest w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie, ponieważ w tej placówce realizowane są dwa zadania jednocześnie, tj. powstają nowe pracownie zawodowe w ramach projektu podniesienia jakości kształcenia zawodowego oraz budowana jest pełnowymiarowa hala sportowa.

Największa inwestycja

Projekt rozbudowy w ZSP nr 4 w Wejherowie jest dwuetapowy. W czerwcu ruszyły prace przy budowie pełnowymiarowej hali sportowej, która będzie najnowocześniejszym obiektem tego typu w mieście oraz realizowana jest budowa kompleksu sześciu pracowni zawodowych.
Powiat Wejherowski otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki z Programu rozwoju szkolnej infrastruktury sportowej – edycja 2017 w kwocie blisko 3,2 mln zł na budowę tego obiektu.
– To największa inwestycja powiatowa, realizowana obecnie w mieście Wejherowo, której całkowity koszt zamknie się kwotą około 13,5 mln zł, z czego hala sportowa będzie kosztować ok. 8,5 mln zł. Dlatego bardzo się cieszymy, że otrzymaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki – dodaje starosta Gabriela Lisius.

Praktyczna nauka zawodu

Oprócz hali sportowej w ZSP nr 4 w Wejherowie powstaje także kompleks sześciu pracowni zawodowych. Nowe warsztaty, które znajdą się w powiatowej placówce wesprą branżę motoryzacyjną. Praktyczną naukę zawodu uczniowie będą mogli zdobywać w pracowni elektroniki i automatyki, montażu i eksploatacji podzespołów samochodowych oraz maszyn i urządzeń czy montażu i obsługi peryferyjnych instalacji samochodowych. Koszt zadania to blisko 5 mln zł.

Nowe pracownie w ZSP nr 2

Podczas wakacji prace budowlane realizowane są także w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Wejherowie. Ruszyła rozbudowa szkoły o siedem pracowni zawodowych, która wesprze takie branże jak: energetyka, ekoenergetyka, elektronika i ICT. W ciągu dwóch lat na miejscu dawnej świniarni powstaną nowoczesne pracownie zawodowe, które posłużą uczniom do praktycznej nauki zawodu. W obiekcie znajdą się m.in. pracownie: maszyn i napędów elektrycznych, urządzeń dźwigowych, obróbki ręcznej, lutowania i spawania, energetyki źródeł odnawialnych czy montażu i pomiarów instalacji elektrycznych. Wartość zadania to 3,2 mln zł.

Rozbudowa ZSP 3 oraz ZSP 2 w Rumi

W ramach przedsięwzięcia strategicznego również w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Wejherowie ruszyła budowa jednego piętra wraz z klatką schodową. W nowych pomieszczeniach powstanie pracownia symulacji nowoczesnych usług hotelarsko-turysyczno-kelnerskich, usług informatycznych w hotelarstwie, turystyce i gastronomii, planowania żywienia i produkcji gastronomicznej oraz komunikacji w języku obcym zawodowym. Koszt projektu to 2,5 mln zł.
Prace budowlane realizowane są także w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rumi. Ruszyła rozbudowa placówki o kompleks pięciu pracowni zawodowych wraz z łącznikiem. Przyszli uczniowie branży transportowej i logistycznej już niebawem będą mieli do dyspozycji następujące pracownie zawodowe: zintegrowanych procesów logistycznych i spedycyjnych, gospodarki materiałowej i środków transportu, symulacji nowoczesnych usług biznesowych, logistyki, gospodarki materiałowej i środków transportu oraz komunikacji w języku obcym zawodowym. Wartość zadania to blisko 3,3 mln zł.
Niedługo rozpoczną się prace w Powiatowym Zespole Szkół Policealnych w Wejherowie, gdzie powstanie pawilon korekcyjno-rehabilitacyjny z zapleczem sanitarno-socjalnym. Kończy się właśnie procedura przetargowa.

W nowej hali sportowej przy ZSP nr 4, o powierzchni całkowitej 2261,74 m kw. znajdzie się pełnowymiarowe boisko do piłki ręcznej, trybuna na blisko 300 osób, pomieszczenia magazynowe, techniczne, sala fitness, siłownia, węzły sanitarne i szatnie. Obiekt będzie także przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.