Jest już bezpieczniej

Nowe rondo im. prof. G. Labudy

Uroczyście otwarto nowe rondo w pobliżu granicy trzech gmin: Lini, Szemuda i Luzina. Inwestycja, powstała dzięki dofinansowaniu z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych na lata 2016-2019, pozyskanego przez Powiat Wejherowski. Rada Gminy Linia, na terenie którego znajduje się obiekt, zdecydowała o nadaniu rondu imienia prof. Gerarda Labudy.

Uroczyste przecięcie wstęgi odbyło się z udziałem m.in.: poseł Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk, wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha, starosty wejherowskiego Gabrieli Lisius, wicestarosty Witolda Reclafa, przewodniczącego Rady Powiatu Wejherowskiego Ryszarda Czarneckiego i wójta Gminy Linia Bogusławy Engelbrecht (wszyscy na zdjęciu obok).
Obecny był także dyrektor Zarządu Drogowego dla Powiatu Puckiego i Wejherowskiego Robert Lorbiecki.
– Na tym skrzyżowaniu, często dochodziło do wypadków, w tym śmiertelnych. Dlatego tak bardzo zależało nam, żeby powstało tu rondo – powiedziała starosta Gabriela Lisius.
Całkowity koszt budowy ronda wyniósł 2,2 mln zł, ale połowę tej sumy pokryje dotacja z budżetu państwa. Pozostały koszt po połowie sfinansują: Powiat Wejherowski i Gmina Linia.
Zadanie obejmowało budowę jezdni, skrzyżowania typu rondo, czterech zatok autobusowych, chodników, zjazdów, kanalizacji deszczowej oraz wycinkę kolidujących drzew i frezowanie pni.
Na rondzie zamontowano nowoczesne oświetlenie typu LED.
Prace realizowała firma Trakcja SA z Warszawy.

Inwestycje drogowe

Władze powiatu wejherowskiego, we współpracy z samorządami gminnymi realizują też kilka innych inwestycji drogowych, m.in. remont odcinka drogi Wysokie-Kaczkowo, budowę ronda na skrzyżowaniu ulic: Gdańskiej, Pomorskiej i Częstochowskiej w Rumi, a także budowę drogi z Zamostnego do Zelewa. Trwa remont drogi, między krajową „szóstką” i Kębłowem (Luzino).
Najpoważniejsze prace będą prowadzone u zbiegu ulic: Gdańskiej, Pomorskiej i Częstochowskiej w Rumi Janowie. Nowe rondo, które będzie oddane do użytku w listopadzie br. ma poprawić bezpieczeństwo na tym ruchliwym skrzyżowaniu.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.