2,4 miliona na rondo

Miasto Wejherowo otrzyma z budżetu województwa pomorskiego nawet 2,4 mln złotych na budowę ronda w obrębie skrzyżowania ulic Św. Jana, Sienkiewicza i 10 Lutego, wraz ze specjalnym dojazdem do przejazdu kolejowego. To newralgiczny punkt, na którym często tworzą się ogromne korki.

Podczas ostatniej, nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Wejherowa podjęto uchwałę o dofinansowaniu tej inwestycji również z budżetu miasta. Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 218 w obrębie skrzyżowania ulic Św. Jana, Sienkiewicza i 10 Lutego w Wejherowie będzie realizowana przez samorząd województwa pomorskiego.

PÓŁ NA PÓŁ
Cena kosztorysowa. inwestycji to 4,8 mln zł. Zadanie w połowie zostanie dofinansowane z budżetu miasta Wejherowa. Możliwe, że w przetargu uda się wyłonić wykonawcę, który zrealizuje roboty taniej. Prace mają się rozpocząć w tym roku.
Inwestycja to efekt długich starań prezydenta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta
Długie starania
– Rozmowy z panem marszałkiem na ten temat były prowadzone od kilku lat. Miasto zobowiązało się do wykonania projektu skrzyżowania. To efekt kilku lat naszej pracy – wyjaśnia zastępca prezydenta Wejherowa Piotr Bochiński – Skrzyżowanie będzie miało formę ronda, przy czym dojazd do przejazdu kolejowego będącego newralgicznym punktem miasta, będzie miało długi, blisko dwustumetrowy oddzielny pas zjazdowy Dzięki temu nie będą tworzyły się gigantyczne korki sięgające często ronda przy ul. Sobieskiego, kiedy przejazd jest zamknięty.
„Rękaw” będzie znajdował się w miejscu dzisiejszego dzikiego parkingu przy przejeździe. Część miejsc parkingowych zostanie zachowana i urządzona. Niestety sam przejazd leży w gestii kolei i nie będzie objęty inwestycją

Wchodzimy w to czy nie?
Opozycyjni radni z Platformy Obywatelskiej długo drążyli temat. Jak zawsze byli „za, a nawet przeciw”. Kilkugodzinna dyskusja trwałaby zapewne jeszcze długo, gdyby nie stanowcze pytanie skierowane pod adresem opozycji przez wiceprezydenta Bogdana Tokłowicza.
– Marszałek województwa pomorskiego podjął decyzję, że chce realizować tę inwestycję. Zwrócił się więc z zapytaniem do władz miasta Wejherowo, czy zechcą wesprzeć finansowo przedsięwzięcie – stwierdził Bogdan Tokłowicz. – Marszałek bierze pełną odpowiedzialność za to, czy celowo wydane są te środki i pyta się nas – wchodzicie w to zadanie,? Jak nie, to czeka już Lębork, Chojnice lub inne miasta.

POPRAWI SIĘ DROŻNOŚĆ
Wiceprzewodniczący Rady Miasta Wojciech Kozłowski dodał:  
– Cieszy nas, że marszałek uznał tę inwestycję za ważny cel w województwie,  warty dofinansowania. Miasto od lat zabiegało o rozwiązanie problemu komunikacyjnego w tym miejscu. Dzięki przebudowie skrzyżowania poprawi się znacznie drożność komunikacyjna w tej części miasta pomiędzy ulicami Św. Jana, Sienkiewicza i 10 Lutego oraz dojazd do przejazdu kolejowego. Czy należy rozumieć, że opozycja tak bardzo nie chce i mamy tego nie robić?

JEDNOGŁOŚNIE
Ostatecznie Rada Miasta przyjęła tę uchwałę jednogłośnie, w związku z czym na skrzyżowaniu ulic Sinkiwicza, 10 Lutego i Świętego Jana powstanie rondo. jak będzie wyglądało w przyszłosci to miejsce pokazuje rysunek powyżej.

AK.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.