Hej Sobótka, Sobótka

W Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej

Sobótka w lipcu? Ależ tak! Żeby się do tej przyszłorocznej dobrze przygotować, należy zacząć rok wcześniej. W Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbyły się warsztaty „Hej, Sobótka, Sobótka…”. Wzięli w nich udział nauczyciele, pracownicy instytucji kultury, dziennikarze oraz miłośnicy kultury kaszubskiej.

Instruktorami byli: Weronika Korthals-Tartas – piosenkarka, kompozytorka i dyrygent, Jaromir Szroeder z Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie – znawca teatru obrzędowego, Tadeusz Makowski – gawędziarz i wytwórca instrumentów obrzędowych, któremu towarzyszył Kazimierz Gruenholz, oraz Ewelina Karczewska i Piotr Zatoń – filmowcy, autorzy dokumentów na temat Kaszub. Nad sprawnym przebiegiem warsztatów czuwali pracownicy Muzeum – Anna Kąkol, Joanna Cichocka, Iwona Stenka oraz koordynator projektu Roman Drzeżdżon.
Uczestnicy uczyli się pieśni sobótkowych, na podstawie tekstu „Sobótka” Pawła Szefki stworzyli oryginalny scenariusz widowiska, grali na instrumentach obrzędowych m.in. diabelskich skrzypcach, burczybasie i bazunie, a także zapoznali się z pracą na planie filmowym.
Warsztaty były pierwszym etapem programu „Hej, Sobótka, Sobótka…”. We wrześniu br. nagrany zostanie film instruktażowy przeznaczony dla nauczycieli i animatorów kultury, a w październiku wydana zostanie praca Pawła Szefki w nowym opracowaniu i komentarzami nt. sobótki na Kaszubach.
Projekt pt. realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury, Powiatu Wejherowskiego oraz środków własnych Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.