Przeciw pieniactwu

Na ostatniej sesji radni przyjęli zmiany do Statutu Gminy Miasta Wejherowa. Ich celem jest uporządkowanie dyskusji na sesji i umożliwienie zapisu elektronicznego.
Od następnej sesji radni będą zabierali głos według określonych w statucie zasad – każdy osobno, jeden po drugim, stojąc przy mównicy zaopatrzonej w mikrofon. Z innych mikrofonów radni nie będą mogli korzystać, poza przewodniczącym, który kieruje obradami.
I jest to bardzo dobra zmiana! Czas najwyższy, aby ją wprowadzić, skoro zachowanie niektórych radnych było skandaliczne. Zdarzało się, że radni robili sobie kpiny z obrad, często mówili jeden przez drugiego, wchodząc w słowo, przerywając i zagłuszając to, co mówią inni. Dochodziło do przekrzykiwania się mówców, co wyglądało żenująco.
To moim zdaniem więcej niż brak kultury, to niepotrzebne pieniactwo, które teraz wobec braku większej liczby mikrofonów zostanie w znacznej mierze ukrócone.
Jednak nie wszyscy byli zgodni co do wprowadzenia zmian. Kto głosował przeciw? Ano ci, którym to nie służy i nie pozwala chyba robić cyrku z sesji, bo jak inaczej można tłumaczyć sprzeciw radnych Platformy Obywatelskiej wobec tej uchwały?
Obawy radnych PO są nieuzasadnione, bowiem nowe zasady w żaden sposób nie ograniczają demokracji ani prawa wypowiedzi. Ta uchwała nikomu nie odbiera głosu, wręcz przeciwnie – umożliwia zaprezentowanie własnego zdania każdemu radnemu w normalnych i kulturalnych warunkach, bez zagłuszania i wtrącania się innych radnych. A przysłowiowa „korona nikomu z głowy nie spadnie” jak będzie musiał podejść kilka kroków do mównicy.
Poza tym wprowadzone rozwiązanie umożliwi zapis elektroniczny sesji. Jeśli mówiło naraz kliku radnych, nie było wiadomo, kto co powiedział i nie dało się zrobić protokołu z obrad.
W poprzednich kadencjach  wejherowskiej rady obrady nie wyglądały tak źle, jak obecnie. Było czasami bardzo gorąco, i owszem, ale teraz niektórzy radni łamią zasady dobrego zachowania. Wynika to zapewne ze zmiany składu rady, doszły nowe osoby, których wcześniej nie było. Jeden z tych radnych, pobudzony redbullem, najgłośniej protestował przeciw zmianom w statucie i sposobie zabierania głosu przez radnych.
Dr Puls

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.