Odpust Wniebowzięcia NMP na Kalwarii

Wkrótce 15 Sierpnia - święto państwowe i religijne

15 sierpnia obchodzone są dwa święta: Święto Wojska Polskiego, związane z rocznicą Cudu Nad Wisłą oraz kościelne Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (a także święto Matki Bożej Zielnej). Tego dnia wierni spotykają się m.in. na Kalwarii Wejherowskiej. Nie inaczej będzie w tym roku, podczas Odpustu Wniebowzięcia NMP 14 i 15 sierpnia (poniedziałek – wtorek), na który zapraszają ojcowie Franciszkanie.

Uroczystości odpustowe będą przebiegały podobnie, jak w poprzednich latach. W poniedziałek 14 sierpnia o godz. 19.00 przy Kaplicy Kajfasza Na Kalwarii Wejherowskiej odprawiona zostanie msza święta.
Następnego dnia, 15 sierpnia o godz. 9.00 w kościoła klasztornego św. Anny na Kalwarię wyruszy procesja z Najświętszym Sakramentem.
Przy Kaplicy Kajfasza (Domu Kajfasza) o godz. 10.00 rozpocznie się uroczysta msza św. odpustowa pod przewodnictwem ks. Łukasza Kątnego, na co dzień wykładowcy Seminarium Duchownego w Pelplinie.
Jak co roku, po zakończeniu liturgii odbędzie się poświęcenie kwiatów, owoców i ziół, zgodnie z tradycją świeta Matki Bożej Zielnej.

Matka Boża Zielna

Ponieważ Matkę Boską Wniebowziętą czci się jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności, świeto to nazywane jest także Świętem Matki Boskiej Zielnej. Wierni przynoszą do kościołów bukiety z kwiatów i ziół, a zwyczaj święcenia bukietów wywodzi się z dawnych czasów.
Wiąże się to z faktem, że święto Wniebowzięcia NMP zbiega się z czasem dożynek i zbiorów. Chodzi o podziękowanie Bogu za udane plony.

Cud na Wisłą

Bitwa Warszawska nazwana Cudem nad Wisłą stoczona w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku podczas wojny polsko-bolszewickiej zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Należy do najważniejszych bitew w historii świata.
Polskie wojsko odparło atak bolszewików, a jeden z ważniejszych epizodów starcia miał miejsce właśnie 15 sierpnia. Było nim zdobycie przez kaliski 203 Pułk Ułanów sztabu 4. armii sowieckiej w Ciechanowie, a wraz z nim kancelarii armii, magazynów i jednej z dwóch radiostacji.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.