Nowy skwer i obelisk

Strzebielino. Pamięci ks. R. Rajskiego

W Strzebielinie uroczyście otwarto zmodernizowany, ładnie zagospodarowany skwer w pobliżu kościoła, na którym zamontowano urządzenia do ćwiczeń, plac zabaw, ławeczki, oświetlenie, uruchomiono też fontannę. Nowy skwer otrzymał imię księdza kanonika Ryszarda Rajskiego, któremu poświęcono też obelisk.

Ksiądz kanonik Ryszard Rajski, który zmarł w 2001 r., był pierwszym proboszczem strzebielińskiej parafii pw. św. Maksymiliana Kolbe i budowniczym kościoła. Mieszkańcy nie mieli wątpliwości, że jego imię powinien nosić skwer w centrum Strzebielina. Uchwałę w tej sprawie podjęła Rada Gminy Łęczyce.
Uroczyste otwarcie skweru w miniony piątek 14 lipca poprzedziła msza święta polowa, którą koncelebrował ks. prałat Andrzej Czerwiński.

O oprawę uroczystości zadbał sołtys Strzebielina Osiedle Grzegorz Maziuk, który od wiele lat aktywizuje lokalne grupy mieszkańców wokół rożnych przedsięwzięć, festynów, itp. W uroczystości wzięli udział mieszkańcy Strzebielina i gminy Łęczyce, parafianie oraz władze samorządowe Łęczyc z wójtem Piotrem Wittbrodtem na czele.
Wśród gości znaleźli się przedstawiciele władz powiatu wejherowskiego z wicestarostą Witoldem Reclafem oraz władz sąsiedniej gminy Luzino z wójtem Jarosławem Wejerem.
Inwestycja kosztowała ok. 280 tys. zł, a pieniądze wyłożyła gmina Łęczyce oraz sołectwo Strzebielino.
Dodajmy, że Strzebielino liczy ponad 2 tysiące mieszkańców i ciagle się rozbudowuje. Z pewnością mieszkańcom przyda się miejsce wypoczynku i rekeracji na świeżym powietrzu

Ks. kanonik Ryszard Rajski pierwszy proboszcz parafii i budowniczy kościoła p.w. św. Maksymiliana Kolbego w Strzebielinie. Zmarł 27 maja 2001 roku w Tczewie, ale został pochowany na cmentarzu parafialnym w Strzebielinie.
Powstanie parafii związane jest z powstaniem „Solidarności” w 1980 roku, które otworzyło możliwość budowy nowych kościołów. W latach siedemdziesiątych planowano budowę punktu katechetycznego dla wsi i osiedla Strzebielino, oddalonych od parafii macierzystej w Luzinie o około 5 km. Po Sierpniu 1980 roku władze państwowe, pod naciskiem społeczeństwa, zgodziły się na budowę kościoła, zaplecza duszpasterskiego i powstanie parafii. Budowa trwała bardzo krótko, od 2.10.1982 r. do 16.12.1984r. Konsekracji kościoła dokonał bp. Marian Przykucki z Pelplina.
Początkowo Strzebielino należało do Diecezji Chełmińskiej, a od 1992 roku leży na obrzeżach Archidiecezji Gdańskiej, w Dekanacie Luzino.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.