Niezwykłe stare fotografie na wystawie w muzeum

Niezwykłe stare zdjęcia można oglądać na wystawie w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Wystawa zatytułowana „Z Wejherowa do Gdańska. Obraz kaszubsko-pomorskich miast i wsi przełomu XIX i XX w. w fotografii Augustyna Ziemensa, Bruno Riebanda, Artura Rogorscha i innych” pokazuje m.in. Wejherowo sprzed stu lat, przybliżając klimat tamtych czasów i życie mieszkańców.

Na ekspozycji w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprezentowano m.in. fotografie Augustyna Ziemensa, którego zdjęcia prezentowano już w tej placówce.
Podczas wernisażu zabrano uczestników w sentymentalną podróż do przeszłości, gdzie mozna było zobaczyć znane miejsca Wejherowa i okolic sprzed stu lat. Zdjęcia pokazują m.in. zabytki oraz panoramę i krajobraz wielu pomorskich miast i wsi.
Gości powitała Gabriela Lisius, starosta powiatu wejherowskiego, a o historycznych fotografiach opowiedział autor i kurator wystawy, kustosz Maciej Kurpiewski z Działu Fotografii i Dokumentów Życia Społecznego wejherowskiego muzeum. M. Kurpiewski mówił nie tylko o zdjeciach, ale też o ciekawym życiu dawnych fotografów oraz tajnikach ich twórczości zawodowej i artystycznej.

Przypomnijmy, że w 2016 r. Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, zakupiło do zbiorów muzealnych kolejną partię 430 negatywów i diapozytywów szklanych autorstwa Augustyna Ziemensa przedstawiającą m.in. Gdańsk, Sopot, Gdynię, Wejherowo, Hel, Lwów, Szczecin, Budapeszt, Wiedeń oraz 70 widokówek do których zdjęcia wykonywało kilkunastu fotografów. Sa to m.in.: Artur Rogorsch, Charls Hundt i Franz Wandtke z Gdańska, A. Arnhold z Heringsdorfu, von Kreisig z Malborka, Buchholz z Gniewina, Bruno Rieband z Lęborka, Engler i Brandenburg z Wejherowa.
Widokówki przedstawiają wsie dawnego powiatu wejherowskiego (prowincja Prusy Zachodnie) i lęborskiego (prowincja Pomorze) na przełomie XIX i XX w.
Warto dodać, że zakup zbioru negatywów, diapozytywów i widokówek został sfinansowany z budżetu Samorządu Powiatu Wejherowskiego i środków własnych Muzeum.
Wystawę można oglądać do 31 sierpnia br. w pałacu przy ul. Zamkowej 2a.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.