Upał i gorące reakcje słuchaczy

Na początku lipca znakomity wejherowski chór Cantores Veiherovienses wrócił z kilkudniowej trasy koncertowej, promującej muzykę kaszubską i marynistyczną kompozytorów regionu wejherowskiego. Zespół wystąpił na koncertach w świątyniach najpiękniejszych miast polskich na południu kraju.

Cantoresi zaśpiewali w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach, w Bazylice Katedralnej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu, w Katedrze Zmartwychwstania Pańskiego i Św. Tomasza Apostoła w Zamościu oraz w Kościele Farnym pw. Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym.
Głównym celem wyjazdu było promowanie regionu wejherowskiego oraz języka kaszubskiego. Zespół pod kierownictwem Tomasza Chyły wykonywał m. in. artystyczne opracowania pieśni ludowych w języku kaszubskim, a także kompozycje pochodzącej z Wejherowa Anny Rocławskiej-Musiałczyk.

Kraków powitał chór żarem lejącym się z nieba. W związku z tym koncert nie należał do najłatwiejszych. Potężna przestrzeń Sanktuarium zachwyca i daje doskonałą możliwość do prezentacji materiału.
Następny dzień to wizyta w upalnym Sandomierzu. Spontaniczny koncert w kościele pw. Św. Jakuba prezentujący kilka utworów z programu, zachęcił turystów do przybycia na wieczorny koncert.
Przepiękna, bogato zdobiona Sandomierska Bazylika okazała się być idealną do zaprezentowania się chóru. Świetna akustyka pozwoliła ukazać piękno brzmienia zespołu.
Kolejny punkt na mapie tournée to Zamość. Msza Święta z udziałem chóru i tuż po niej koncert w zamojskiej Katedrze.
Na zakończenie wyjazdu, koncert w malowniczym Kazimierzu Dolnym w tamtejszym kościele farnym. Niedzielna Msza Święta i bezpośrednio po jej zakończeniu prezentacja repertuaru. Piękne i ciepłe przyjęcie sprawiło, że to miejsce na długo zapadnie w pamięci członków zespołu.
– Wystąpienia chóru spotkały się z szerokim zainteresowaniem. Entuzjastyczne reakcje widzów, którzy nie kryli zachwytu, a nawet łez wzruszenia mobilizuje zespół do dalszej wytężonej pracy na rzecz promocji naszego regionu – powiedział dyrygent chóru, Tomasz Chyła.
– W ten sposób zakończyliśmy kolejny sezon śpiewaczy. Był to czas wytężonej pracy, której uwieńczeniem były wspaniałe koncerty. Czas na zasłużony wakacyjny odpoczynek. Od września wracamy do intensywnych przygotowań, aby móc realizować kolejne plany – dodaje Dominika Trusewicz, prezes chóru.

Zespół tworzą:
Dyrygent: Tomasz Chyła
Prezes: Dominika Trusewicz
Skarbnik: Jan Andrzejewski
Sekretarz: Waldemar Lewandowski
Członek Zarządu: Anna Maciejewska

Dyrygent honorowy:
prof. Marek Rocławski

SOPRANY
Maja Jarząb
Joanna Kurek
Anna Maciejewska
Adrianna Niklas
Magdalena Piechota-Sieczkowska
Zuzanna Piotrowska
Ewa Rocławska (urlop)
Joanna Rompza
Alicja Sowirko
Martyna Tutaj

ALTY
Urszula Bieszk
Beata Felczykowska
Elżbieta Lieder
Anna Piotrowska
Izabela Pohl
Anita Rutz
Weronika Styn
Ewa Świderska – Mądry
Dominika Trusewicz
Urszula Zakrzewska

TENORY
Witek Cechosz (urlop)
Tadeusz Dompke
Arkadiusz Piotrowski
Bogdan Theisebach
Mateusz Ziemann

BASY
Jan Andrzejewski
Łukasz Baranowski
Jarosław Bator
Waldemar Lewandowski
Paweł Rozenkranc
Wiesław Ziętkowski

Zostań chórzystą

Jak do nich dołączyć? Wystarczy przyjść na jedną z naszych prób. Chór szuka muzykalnych pań i panów obdarzonych dobrym głosem. Znajomość nut, choć bardzo przydatna, nie jest niezbędna.
Próby chóru odbywają się w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie (Pałac Przebendowskich): poniedziałki i środy: w godz. 19.30 – 21.30

Zdarza się, że próba z różnych względów odbywa się w innym miejscu lub o innym czasie. Dlatego lepiej skontaktować się chórem przed przybyciem, na przykład e-mailem:
kontakt@cantores-wejherowo.pl

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.