Zanim powstanie kościół

Mimo, że mieszkańcy północnej części Śmiechowa nie mają jeszcze swojego kościoła, kaplicy ani nawet biura parafialnego, spotykają się na cotygodniowych niedzielnych mszach świętych na łące nad rzeką. W miejscu, w którym kiedyś wzniesiona zostanie świątynia, parafianie modlą się i bawią na integracyjnych piknikach.

 

Parafia pw. św. Karola Boromeusza, szósta w Wejherowie, powstała w maju 2011 roku. Arcybiskup, metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź erygował parafię oraz przyznał teren pod budowę kościoła. Wyznaczył też proboszcza nowej wejherowskiej parafii, który zamieszkał na terenie parafii NMP Królowej Polski.
– Przez miniony rok na co dzień pracowałem jako katecheta w Zespole Szkół nr 2, czyli w szkole nr 5, a w niedzielę w holu tej placówki oświatowej odprawiałem dwie Msze święte – mówi ks. Adam Pleskot, proboszcz parafii pw. św. Karola Boromeusza w Wejherowie Śmiechowie. – Korzystałem przy tym z przychylności dyrektora szkoły i władz miasta, a także z pomocy parafian. Przez cały rok szkolny, co niedzielę kilku panów wraz z młodzieżą pomagało w rozstawianiu potrzebnych sprzętów i dekorowaniu holu, który na kilka godzin zamieniał się w kaplicę.  

OŁTARZ W PLENERZE
Od czasu do czasu ze szkolnych murów przenoszono się z modlitwą w plener, gdzie odbywały się m.in. nabożeństwa różańcowe i majowe. Tam, gdzie kiedyś stanie nowy kościół stanął ośmiometrowy krzyż. Jest tam również wiata, drewniany stół ołtarzowy i ławki. W podarowanym niedawno przez jedną z firm „wozie Drzymały” urządzono plenerową zakrystię. Wokół działki powstało tymczasowe, 750-metrowe ogrodzenie.
Od początku lipca niedzielne Msze św. odbywają się na łące przy ul. Gryfa Pomorskiego, bez względu na pogodę. Zresztą, nad ławkami pojawiły się namioty, co uchroni wiernych przed ewentualnym zmoknięciem.
Opowiadając o stopniowym zagospodarowywaniu tego miejsca ksiądz proboszcz podkreśla, że wszystko odbywa się dzięki pomocy mieszkańców i zaprzyjaźnionych kapłanów. Podobnie, jak zbieranie funduszy na przyszłe inwestycje.
– Kilkakrotnie korzystałem z możliwości głoszenia Słowa Bożego w innych parafiach, zbierając też pieniądze na budowę –  mówi ksiądz Adam. – Zawsze był to odczuwalny zastrzyk środków finansowych, a wiadomo, że koszty projektu i niezbędnych na tym etapie prac są bardzo duże. W naszej parafii pieniądze zbieramy przede wszystkim podczas niektórych mszy świętych, organizując tzw. tacę budowlaną i w trakcie kolędy.

PIKNIK PRZY OGNISKU
Kolęda, która minionej zimy odbyła się w nowej parafii po raz pierwszy, była doskonałą okazją do nawiązania znajomości i więzi księdza proboszcza z parafianami. Natomiast integracji mieszkańców – a jest ich na terenie parafii ok. cztery tysiące – służą pikniki parafialne.
Jeden odbył się 13 maja, a drugi na św. Jana, 24 czerwca. W zabawie uczestniczyło ponad 300 osób, a wśród gości znaleźli się prezydenci Wejherowa – Krzysztof Hildebrandt i Bogdan Tokłowicz oraz ks. Piotr Żynda, proboszcz parafii MNP Królowej Polski. Ksiądz proboszcz przyjechał swoim motocyklem  na czele grupy motocyklistów.
– Była muzyka, występy zespołów, ognisko i konkursy z nagrodami – opowiada ksiądz Adam Pleskot. – Były konkurencje sportowe, w tym strzelanie z łuku. Mam nadzieję, że wszyscy uczestnicy dobrze się bawili. Widać to m.in. na zdjęciach, które można obejrzeć na naszej stronie internetowej www.parafiaboromeusza.pl.
Są tam również zdjęcia z uroczystego poświęcenia krzyża oraz placu budowy przez ks. arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia we wrześniu 2011 roku, a także z późniejszego pierwszego parafialnego odpustu.

NAJPIERW KAPLICA
A co z budową kościoła? Jest już wstępna koncepcja planowanej świątyni, a także prawie gotowy projekt kaplicy z częścią mieszkalną i biurową.
Kaplica będzie miała powierzchnię 230 kw.
– Lada dzień projekt budowlany zostanie złożony w Starostwie wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę – tłumaczy ks. Pleskot. – Najpierw na placu stanie kaplica, sąsiadująca z mieszkaniem i biurem. Dopiero potem rozpocznie się budowa kościoła. Po wybudowaniu świątyni, kaplica będzie przeorganizowana, ale to odległa przyszłość. Mam nadzieję, że w tym roku uda się załatwić wszelkie formalności,.
Anna Kuczmarska

Msze święte w plenerze

W każdą niedziele na placu przy ul. Gryfa Pomorskiego odbywają się dwie Msze św., o godz. 8.00 i 11.00. Ks. Adam Pleskot odprawia trzecią Mszę niedzielną w innej części Śmiechowa, nie należącej do tej parafii.
O godz. 9.30 liturgia odprawiana jest w kaplicy przy cmentarzu, przy ul. ks. E. Roszczynialskiego.

Na terenie kościelnym

Plac pod budowę kościoła św. Karola Boromeusza oraz domu parafialnego zajmuje obszar o powierzchni 3,6 hektara. Ta ziemia od dawna należała do Kościoła, a przed ponad rokiem na polecenie ks. arcybiskupa została notarialnie przekazana nowej parafii w Śmiechowie przez ks. dziekana Tadeusza Reszkę, proboszcza parafii Trójcy Świętej. Tylko część przekazanej działki może być zagospodarowana. Ponad połowa terenu (ok. 2 hektary)  leży na obszarze zalewowym, nad rzeką Redą.

To wielkie dzieło

Na stronie: www.parafiaboromeusza.pl ksiądz proboszcz napisał m.in.:  Tworzenie parafii to WIELKIE DZIEŁO.
Dziękuję Wszystkim, którzy wspierają  dzieło tworzenia wspólnoty parafialnej modlitwą, osobistym zaangażowaniem i ofiarą. Ufam, że niejedno wrażliwe serce zechce dołożyć do dzieła budowy swoją „cegiełkę”. Nr konta naszej parafii: 19 8350 0004 0000 0661 2000 0010
Wszystkich DARCZYŃCÓW, Wszystkich POMAGAJĄCYCH modlitwą, osobistym zaangażowaniem i pracą, polecam wstawiennictwu i opiece Św. Karola Boromeusza.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.