Manifestacja i integracja

W Rumi odbył się XIX Światowy Zjazd Kaszubów, którzy przybyli nie tylko z Kaszub, ale m.in. z dalekiej Kanady. Kaszubi manifestowali jedność i przywiązanie do regionalnej kultury. Zgodnie z tradycją corocznych zjazdów, wszyscy uczestniczyli we mszy św. oraz zabawie w parku i na stadionie. Wśród uczestników nie zabrakło mieszkańców miast i gmin powiatu wejherowskiego.

Po powitaniu na dworcu w Rumi, kolorowy pochód przeszedł do Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych. Tam ks. biskup Zbigniew Zieliński w asyście wielu kapłanów odprawił mszę świętą.
Na stadionie MOSiR i w rumskim parku odbyła się tradycyjna zabawa z występami na scenie. Dla wszystkich uczestników tego niezwykłego spotkania w Rumi organizatorzy przygotowali wiele atrakcji: od koncertów nie tylko kaszubskich artystów, przez tradycyjną ofertę gastronomiczną, po strefę dla dzieci z pokazami, zabawami i konkursami. Wieczorem wystąpili: Monika Lewczuk oraz Kamil Bednarek.
Niestety, po południu zabawę popsuła deszczowa pogoda. Mimo to, humory dopisywały, bo spotkanie społeczności kaszubskiej jest zawsze okazją do radości.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.