227 uczestników, 526 prac

W tegorocznym 22. Konkursie Haftu Kaszubskiego wzięła rekordowa liczba hafciarzy i hafciarek – 227 osób, w tym: 83 osoby dorosłe, 36 uczniów szkół gimnazjalnych i średnich oraz 108 uczniów szkół podstawowych. Przekazano na konkurs 526 prac, ukazujących piękno wszystkich szkół haftu kaszubskiego.

Konkurs hafciarski w Lini ma już rangę ogólnopolską a po raz pierwszy także międzynarodową! Niespodzianką jest udział w konkursie m.in. Haliny Dulemby z Krakowa oraz Dawida Mielewczyka, który dostarczył prace aż z Londynu!
W gronie nagrodzonych w kategorii osób dorosłych znalazły się Stanisława Hinc i Teresa Kobiela z Lini.
Wspaniałą wystawę pokonkursową w salach Gminnego Domu Kultury w Lini po raz kolejny zaaranżował i przygotował pomysłodawca konkursu Edmund Szymikowski, a w przygotowaniu ekspozycji wspierały go dzielnie Paulina Kuberna i Gabriela Syldatk.
Uroczystego otwarcie wystawy dokonała wójt Gminy Linia Bogusława Engelbrecht, która przy współpracy z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej z Wejherowa oraz Wydawnictwem Region przygotowała specjalną niespodziankę dla pana Edmunda Szymikowskiego – „Autorską Tekę Haftu Kaszubskiego Inspirowanego Szkołą Żukowską”.
Wydanie przepięknego zbioru wzorów haftu nie obyło się bez wsparcia sponsorów, m.in. Starostwa Powiatowego w Wejherowie.
Publikacja była ogromną niespodzianką dla pana Edmunda – mistrza haftu kaszubskiego, który w tym roku obchodzi 65-lecie pracy artystycznej.
Podczas tej samej uroczystości, którą prowadził dyrektor GDK w Linia Jan Trofimowicz, wręczono liczne nagrody rzeczowe i finansowe uczestnikom konkursu.
Patronat nad konkursem objęli i nagrody przekazali: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Starosta Wejherowski Gabriela Lisius, Wójt Gminy Linia Bogusława Engelbrecht.
Ponadto wsparcie w organizacji konkursu okazali: Urząd Miasta i Gminy Żukowo, Gmina Sierakowice, Urzędy Miast w Wejherowie, Rumi, Tucholi, Starostwa Powiatowe w Kartuzach i Tucholi oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział w Gdańsku, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Instytut Kaszubski z Gdańska, Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie i Gminny Ośrodek Kultury w Sierakowicach.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.