1 lipca w Rumi

Kaszubi, m.in. z powiatu wejherowskiego zjadą 1 lipca do Rumi, gdzie odbędzie się XIX Światowy Zjazd Kaszubów – święto regionalne i ważne wydarzenie w kalendarzu kulturalnym Pomorza. Będzie okazja do modlitwy, zabawy i integracji.

Co roku Zjazd Kaszubów odbywa się w innym mieście. Po raz trzeci będzie miał miejsce na terenie powiatu wejherowskiego. Wcześniej odbył się w Wejherowie (w 2001 roku) oraz w Redzie (2015 r.).
Dla wszystkich uczestników tego niezwykłego spotkania w Rumi organizatorzy przygotowali wiele atrakcji: od występów nie tylko kaszubskich artystów (m.in. Zespół Pieśni i Tańca Gdynia, Fucus, Kaszubski Idol, Weronika Korthals, itd.) przez tradycyjną ofertę gastronomiczną, po strefę dla dzieci z pokazami, zabawami i konkursami.
O godzinie 10.30 na dworzec PKP Rumia wjedzie specjalny pociąg Transcassubia z południowych Kaszub. Po powiatniu gości i przemarszu przez miasto, o godz. 11.15 rozpocznie się uroczysta msza święta w Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi. Oficjalne otwarcie Zjazdu zaplanowano na godzinę 13.00 na scenie głównej na stadionie MOSiR w Rumi (ul. Mickiewicza, obok hali sportowej).
Wieczorem wystąpią: Monika Lewczuk (godz. 20.30) oraz Kamil Bednarek (godz. 21.30). Wstęp jest bezpłatny.

Dzień Jedności Kaszubów

Zjazdy Kaszubów organizowane są dla uczczenia i na pamiątkę zjednoczenia Kaszub w granicach jednego województwa pomorskiego, co nastąpiło w 1999 roku.
Pierwszy Zjazd Społeczności Kaszubskiej odbył się włąśnie w 1999 roku w Chojnicach.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.