Statuetka, medale i Nagrody Prezydenta

Dzień Jakuba, obchodzony w rocznicę powstania Wejherowa, to okazja do zabawy, ale także do wyróżnienia przez władze miasta zasłużonych mieszkańców. Jak co roku, prezydent Wejherowa podziękował aktywnym wejherowianom, którzy swą działalnością promują miasto. Nagrodzono artystów, sportowców i przedstawicieli organizacji.

– Dzień założenia Wejherowa przez Jakuba Wejhera jest dla nas wielkim świętem – mówił prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt otwierając uroczystość z okazji Święta Miasta. – To doskonały moment, aby podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do promocji i rozwoju naszego miasta. Zarówno tym, którzy promują miasto przez dokonania zawodowe, jak i tym którzy pracują na rzecz innych mieszkańców.

STATUETKA J. WEJHERA

Najważniejsza nagroda, przyznawana przez Radę Miasta Statuetka Jakuba Wejhera trafiła do artysty rzeźbiarza i malarza Zygmunta Leśniowskiego
– Zygmunt Leśniowski cały świat zbudował wokół szkoły – nauczania plastyki i techniki oraz swojej pracowni, w której powstawały i powstają niezwykłe Madonny, świątki, tryptyki ołtarzowe, obrazy, drogi krzyżowe, szopki – powiedział Bogdan Tokłowicz, przewodniczący Rady Miasta Wejherowa. – Prace artysty zdobią prywatne mieszkania, kościoły, biura, instytucje w Polsce i na całym świecie. Artysta na płótnie utrwala m.in. Wejherowo, pokazując jego zabytki, niezwykłe miejsca, w tym Kalwarię Wejherowską. w imieniu artysty statuetkę odebrała jego żona, Roma Leśniowska.

Medale Róży

Prezydent Krzysztof Hildebrandt przyznał także Medale Róży, które otrzymali: Zofia Kusterska z okazji 25-lecia działalności Stowarzyszenia Przyjaciół Rodziny (za utworzenie Dziennego Domu Społecznego) oraz Mateusz Ostaszewski za popularyzację sportów siłowych i sukcesy sportowe. Wejherowianin jest Mistrzem Polski Strongman i Mistrzem Świata Strongman w kategorii amatorów.

Nagrody Prezydenta

Wręczono także nagrody Prezydenta Wejherowa.
Za sukcesy i zasługi w różnych dziedzinach nagrody otrzymali: Dawid Runtz – dyrygent, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Tomasz Chyła – absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Gdańsku, Zofia Kusterska – z okazji 25–lecia działalności Stowarzyszenia Przyjaciół Rodziny, Zofia Kamińska – wieloletnia nauczycielka śpiewu i dyrygentka Towarzystwa Śpiewaczego im. Jana Trepczyka, Elżbieta Lieder i Ryszard Borysionek – nauczyciele muzyki w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Wejherowie, Wiesława Pałasz i Aleksandra Mazurkiewicz-Tiesler – wolontariuszki Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Bogna Zubrzycka – wolontariuszka WUTW i przewodnicząca Rady Uczelni, Krystyna Laskowska – koordynator WUTW, Kazimierz Wójcik – słuchacz WUTW, Aleksandra Kurowska-Susdorf – nauczycielka w Społecznej Szkole Podstawowej w Wejherowie, Kinga Jaskłowska – studentka II roku Socjologii w Kaszubsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Wejherowie, Dariusz German – prezes Wejherowskiej Akademii Piłki Nożnej „Błękitni”, Weronika Pawlak – zawodniczka Wejherowskiego Klubu Bokserskiego „Gryf”, Rafał Karcz – prezes i instruktor kickboxingu w Wejherowskim Stowarzyszeniu Sportowym, a także Dominik Bielawa – odnoszący sukcesy pływak z UKS TRI-TEAM Rumia oraz Mateusz Ostaszewski – Mistrz Polski Strongman.

Piosenka o Wejherowie

Podczas Dnia Jakuba poznaliśmy także laureatów konkursu na tekst piosenki o Wejherowie organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Nagrodę za tekst w języku polskim otrzymali Maria i Jerzy Kozerscy, a Witold Bobrowski otrzymał nagrodę za tekst w języku kaszubskim.
Wyróżnienia otrzymali Izabela Minga i Henryk Połchowski. W przyszłym roku do nagrodzonych tekstów powstanie muzyka, w kolejnej odsłonie konkursu.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.