176 nowych dawców

W minioną sobotę przeprowadzono rejestrację do bazy dawców szpiku, zorganizowaną przy pomocy fundacji DKMS. Akcję zainicjowali rodzina i przyjaciele chorującej na nowotwór złośliwy młodej mamy – Katarzyny Papki (z domu Zielonka). Kasia jest absolwentką LO nr 1 w Wejherowie i właśnie tam miało miejsce wydarzenie.

20 maja w wejherowskim I LO odbyła się rejestracja potencjalnych dawców szpiku.
20 maja w wejherowskim I LO odbyła się rejestracja potencjalnych dawców szpiku.

27-latka dowiedziała się o tym, że choruje na chłoniaka t-komórkowego pod koniec ciąży. Po zapoznaniu się z wynikami, lekarze niemal natychmiast podjęli decyzję o jej rozwiązaniu przez cesarskie cięcie. Na świat przyszedł mały Tymek, który dodał sił i motywacji mamie, która niedługo potem rozpoczęła walkę o swoje życie na gdańskim oddziale hematologii. Po wyniszczającej organizm chemioterapii szanse na powrót do zdrowia zwiększy przeszczep szpiku kostnego.
Dzięki sobotniej rejestracji baza dawców powiększyła się o 176 osób, których krew może uratować życie zarówno Kasi jak i innym oczekującym na przeszczep szpiku chorym. Mamy nadzieję, że bliźniak genetyczny wreszcie zostanie odnaleziony.
Apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli o to by dołączyli do bazy DKMS – w 80 proc. przypadków pozyskanie komórek macierzystych odbywa się za pomocą dwóch wkłuć w ręce. Pobierana z jednej ręki krew trafia do specjalistycznej maszyny filtrującej i „wraca” wkłuciem do drugiej ręki. W wyjątkowych sytuacjach lekarz może zadecydować o pobraniu szpiku z talerza kości biodrowej. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym i jest on bezbolesny.
Powszechne przekonanie, że szpik pobierany jest z kręgosłupa to fałszywy, szkodliwy mit, który utrwalił się w społeczeństwie.

Cały czas trwa rejestracja online. Po wypełnieniu ankiety na www.dkms.pl można otrzymać listownie pakiet rejestracyjny, zrobić wymaz i odesłać próbki do fundacji. Ten jeden list ma moc ratowania życia, a niestety świadomość społeczna wciąż jest niewielka.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.