Militaria i podróż w czasie

Imprezy zorganizowane podczas 9. Nocy Muzeów w Wejherowie, m.in. placu Jakuba Wejherowa oraz w ratuszu nie rozczarowały chyba nikogo. Hitem tego wieczora było otwarcie sali, prezentującej lata dwudzieste i trzydzieste w Wejherowie. Na wejherowskim rynku stały czołgi i inne wojskowe pojazdy z muzeum w Dąbrówce. Zainteresowanie mieszkańców, tych dorosłych i tych najmłodszych było ogromne!

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się zwłaszcza pojazdy militarne, zabytkowa broń strzelecka, amunicja oraz wyposażenie saperskie. Wszystkie te eksponaty pochodziły z kolekcji Muzeum Techniki Wojskowej GRYF i Muzeum Saperskiego Explosive w Dąbrówce, w gminie Luzino. Wśród pojazdów była m.in. w pełni sprawna replika niemieckiego czołgu średniego Pantera – jednego z najlepszych czołgów II wojny światowej, terenowa ciężarówka Armii Amerykańskiej, wojenna sanitarka, pływający samochód pancerny oraz polski czołg średni. Można było pobawić się w sapera, postrzelać lub zjeść grochówkę z kuchni polowej.
Zachwyt zwiedzających ratusz wzbudziła nowa sala historyczna „Wejherowo okresu międzywojennego”.
– Sala została przygotowana w hołdzie Teodorowi Bolduanowi, burmistrzowi Wejherowa oraz przedsiębiorcom, rzemieślnikom i organizacjom społecznym, które przyczyniły się do rozkwitu miasta w okresie międzywojennym – informuje Bogusław Suwara, sekretarz Wejherowa. – Oryginalne pamiątki, zdjęcia, wyposażenie zakładów usługowych przekazali na wystawę mieszkańcy Wejherowa.
O tej niezwykłej wystawie i jej klimacie napiszemy szerzej w jednym z wydań „Pulsu”, ale już dzisiaj zachęcamy mieszkańców i przyjezdnych gości do odwiedzenia ratusza.
Podczas Nocy Muzeów można było spotkać się z prezydentem Wejherowa Krzysztofem Hildebrandtem w jego gabinecie.
W ratuszu zaprezentowano również wystawę na temat historii Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku oraz ekspozycję z linorytami Henryka Baranowskiego.
Nie zabrakło chętnych do nocnego zwiedzania Kalwarii Wejherowskiej z przewodnikiem oraz do obejrzenia krypt kościoła św. Anny, które udostępnili ojcowie Franciszkanie. Przed wejściem do krypt z grobami rodziny Wejherów i Przebendowskich ustawiła się długa kolejka.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.