Wystawy, muzyka, zabawa

To, co działo się w sobotni wieczór z okazji Nocy Muzeów w Pałacu Przebendowskich i Keyserlingków oraz w jego otoczeniu nie sposób opisać na jednej stronie gazety. Organizatorzy z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej oraz Starostwa Powiatowego przygotowali mnóstwo atrakcji i wcale nie musieli namawiać mieszkańców Wejherowa do korzystania z nich. Wejherowskie muzeum odwiedziły tłumy.

Dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej Tomasz Fopke witał gości na progu pałacu. Nie tylko strój, ale i broda pana dyrektora pasowała do tematyki tego wieczora, odbywającego się pod hasłem: „Niech o-brodzi!”
– Tegoroczna Noc upływa pod znakiem brody, bowiem dwieście lat temu urodził się Florian Ceynowa, ojciec regionalizmu kaszubskiego i najsłynniejszy regionalny brodacz – wyjaśnia Tomasz Fopke.
Nie zabrakło więc pokazu stylizacji bród i zarostów oraz kącika medycznego F. Ceynowy, warsztatów zielarskich, zbaw dla dzieci pt. „Bródkę – kredką – farbką” oraz gier terenowych.
W Noc Muzeów w wejherowskim muzeum odbyły się promocje trzech książek: „Świątynie powiatu wejherowskiego”, „Tajemnica grodu Wejhera” oraz zbioru najnowszej współczesnej literatury kaszubskiej ZYMK. Można też było obejrzeć interesującą wystawę dedykowaną Janowi Trepczykowi w 110 rocznicę urodzin pisarza.
Liczni uczestnicy oglądali wystawę kolorowych obrazów Elwiry Iwaszczyszyn, artystki z Olsztyna oraz wystawę malarstwa i fotografii Macieja Tamkuna i Artura Wyszeckiego. Zainteresowanie wzbudzała także wystawa kart pocztowych ze zdjęciami dawnego Wejherowa, zatytułowana pt. „Wejherowo w świecie widziane”.
Swoje prace zaprezentowali uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wejherowie oraz Grupy Twórczej Ceramicha.
Nie zabrakło muzyki w wykonaniu kaszubskiej kapeli „Czarne Kapelusze” oraz popularnego, znakomitego zespołu FUCUS, który promował swoją najnowszą płytę pt. „Tak to je”.
Podczas tego niezwykłego wieczora w muzeum wybijano pamiątkową monetę – 2 wejherów, a w parku można było zobaczyć rekonstrukcję plenerową Pułku Czarnieckiego.
Fot. Anna Kuczmarska
i Starostwo Powiatowe

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.