Pamięć, hołd i modlitwa

W Strzepczu w gminie Linia odsłonięto tablice, upamiętniające ofiary Marszu Śmierci – ewakuacji obozu koncentracyjnego Stutthof. Podczas mszy św. modlono się w intencji poległych. Na cmentarzu parafialnym spoczywa 75 uczestników Marszu Śmierci oraz 5 żołnierzy polskich z 1939 roku.

Tablice pamiatkowe odsłonili: Elżbieta Grot z Muzeum Stutthof, Jadwiga Jóźwiak która przyszła na świat w obozie Stutthof, Jerzy Popiel, więzień obozów hitlerowskich – wiceprezes Pomorskiego Oddziału Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz wójt Gminy Linia Bogusława Engelbrecht. Tablice poświęcili księża proboszczowie. Odczytano Apel Poległych, a kompania honorowa 44. Bazy Lotniczej z Siemirowic oddała salwy honorowe. Podczas patriotycznego święta wiązanki kwiatów składały delegacje samorządowe, kombatanckie, szkolne oraz stowarzyszeń i służb mundurowych, leśników oraz harcerzy. Liturgię odprawili księża Andrzej Kmiecik ze Strzepcza i Wojciech Senger z Lini.
Elżbieta Grot dyrektor oddziału sopockiego Muzeum Stutthof wystąpiła z prelekcją o Marszu Śmierci, który zimą przechodził m.in. przez tereny gminy Linia. Mieszkańcy Strzepcza i okolic pomagali jak mogli, przekazując wycieńczonym więźniom bochenki chleba i zupę.
W trakcie spotkania wręczono podziękowania osobom i instytucjom, które przyczyniły się do odsłonięcia tablic i przygotowania uroczystości patriotycznej, zwłaszcza Janowi Trofimowiczowi, dyrektorowi Gminnego Domu Kultury w Lini.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.