Hafty w pałacowych salach

W Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie otwarto interesującą wystawę pt. „Haft wczoraj i dziś”. Zgodnie z tytułem, w Pałacu Przebendowskich i Keyserlingków możemy obejrzeć zarówno prace z początku XX wieku, jak i hafty wykonane niedawno, w ramach  VI Powiatowo-Miejskiego Konkursu Haftu Kaszubskiego.

 

Rozstrzygnięcie tego konkursu, połączone z wernisażem wystawy, odbyło się również w siedzibie wejherowskiego muzeum, a piękną oprawę muzyczną stanowiły występy uczniów Szkoły Muzycznej w Wejherowie.
Konkurs został zorganizowany po raz szósty przez Klub „Tulipan” (Tulpa), działający od 13 lat przy oddziale Zrzeszenia kaszubsko-Pomorskiego w Wejherowie.  W hafciarskiej rywalizacji wzięły udział 23 osoby dorosłe oraz 8 dzieci. Prace oceniała komisja pod kierownictwem specjalisty w tej dziedzinie, Edwarda Szymikowskiego, prezesa oddziału ZKP w Lini. Komisja oceniała m.in. technikę wykonania i pomysłowość twórców, którzy wcześniej uczestniczyli w szkolenie, prowadzonym przez  znaną hafciarkę, Wandę Mironkiewicz.
Wyniki ogłosili oraz nagrody wręczali: Ludwika Wesserling, prezes klubu Tulipan i główna organizatorka konkursu oraz Henryk Kanczkowski, prezes wejherowskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Na zdjęciach: po lewej Ludwika Wesserling otrzymała kwiaty i podziękowania za zorganizowanie konkursu od prezesa ZKP w Wejherowie Henryka Kanczkowskiego. Po prawej - dyplom za zajęcie I miejsca w konkursie odbiera jedna z najstarszych uczestniczek i najlepszych hafciarek, Halina Węsierska. Poniżej: uczennice i uczniowie Szkoły Muzycznej otrzymali od publiczności wielkie brawa za wspaniały występ.
Na zdjęciach: po lewej Ludwika Wesserling otrzymała kwiaty i podziękowania za zorganizowanie konkursu od prezesa ZKP w Wejherowie Henryka Kanczkowskiego. Po prawej – dyplom za zajęcie I miejsca w konkursie odbiera jedna z najstarszych uczestniczek i najlepszych hafciarek, Halina Węsierska. Poniżej: uczennice i uczniowie Szkoły Muzycznej otrzymali od publiczności wielkie brawa za wspaniały występ.

 

Wyniki VI Powiatowo-Miejskiego Konkursu Haftu Kaszubskiego

I miejsce ex aequo
Teresa Domnik, Teresa Dembkowska, Wanda Mironkiewicz, Zofia Magulska i Halina Węsierska

II miejsce ex aequo
Grażyna Browarczyk, Elżbieta Lieder, Katarzyna Litwin, Irena Klaman, Bożena Kubiaczyk

III miejsce ex aequo
Małgorzata Pietrzak, Ewa Świątek i Maria Michałowska

Wyróżnienia
Jakub Pietrzak. Mateusz Pranczk, Paula i Agnieszka Wika, Katarzyna Sobieraj, Anna Urban, Magdalena Chybowska.

Dyplomy za udział w konkursie
Alicja Browarczyk, Mateusz Czupryniak, Małgorzata Bazyło

Hafty historyczne
Na wystawie w muzeum (Pałacu Przebendowskich i Keyserlingków) eksponowane są projekty haftów Franciszki Majkowskiej (1882-1967) oraz Otylii Szczukowskiej (1900-1974), jak również hafty z okresu międzywojennego i powojennego. Główną atrakcją wystawy jest zbiór czepców (złotnic).
Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Muzeum Ziemi Kościerskiej w Kościerzynie, Muzeum Zachodnio-Kaszubskiego w Bytowie.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.