Boże Ciało

W ostatnią sobotę i niedzielę wejherowianie, razem z pielgrzymami uczestniczyli w kalwaryjskich obchodach ku czci Trójcy Świętej, a już jutro, 23 czerwca, obchodzić będziemy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Wierni będą czcili Najświętszy Sakrament, niesiony w procesji ulicami poszczególnych parafii. Przy czterech ołtarzach wysłuchają fragmentów czterech Ewangelii. Dzień Bożego Ciała, jak potocznie nazywamy to święto, ma charakter dziękczynny i radosny, To ruchome święto obchodzone jest w Polsce w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, zawsze 60 dni po Wielkanocy. Co ciekawe, Boże Ciało najwcześniej może przypaść 21 maja, a najpóźniej 24 czerwca, a więc w tym roku tylko o jeden dzień wyprzedza ostatni termin.
Uroczystość ta została ustanowiona w 1246 r. w diecezji Liège, a w 1264 r. papież Urban IV ustanowił ją dla całego Kościoła. W Polsce po raz pierwszy Boże Ciało obchodzono w 1320 r. w diecezji krakowskiej, natomiast na synodzie gnieźnieńskim w 1420 r. uznano uroczystość za powszechną.
Procesje Bożego Ciała mają piękną oprawę, w przygotowanie której angażują się wierni. Nie inaczej jest w Wejherowie. Parafianie budują już ołtarze oraz ozdabiają okna i balkony kwiatami, świecami, obrazami.
Dzieci pierwszokomunijne będą szły tuż przed monstrancją z Najświętszym Sakramentem, sypiąc kwiaty pod nogi niosącego ją kapłana. Nie zabraknie tradycyjnych pieśni i wspólnej modlitwy. Wszystko to nadaje świętu Bożego Ciała niezwykłego charakteru.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.