Trwa drugi etap

W poprzednim wydaniu „Pulsu” informowaliśmy o dofinansowaniu ze środków unijnych strategicznej inwestycji w Wejherowie, czyli budowy integracyjnego Węzła Wejherowo (Kwiatowa). Inwestycja rozpocznie się już niedługo. Tymczasem wyraźnie widać postęp prac prowadzonych na innej wielkiej inwestycji – Węźle Śmiechowo (Zryw). Pogoda pozwoliła ekipom budowlanym na realizację inwestycji nawet zimą i wczesną wiosną.

– Budowa tego wielkiego układu drogowego w dzielnicy Śmiechowo, to największy projekt drogowy w skali miasta, który pozwoli rozwiązać problemy komunikacyjne we wschodniej części Wejherowa. Najważniejszym jego elementem będzie bezkolizyjny Węzeł Śmiechowo (Zryw) łączący południową i północną część miasta – mówi prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt.
Przez kilka lat przygotowywano tę skomplikowaną inwestycję, która wymagała uzgodnień z wieloma instytucjami m.in. PKP i Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Docelowo inwestycja będzie realizowana przez miasto Wejherowo wspólnie z powiatem wejherowskim.
W zeszłym roku, w ramach I etapu budowy Węzła Śmiechowo, miasto wybudowało i oddało do użytku dwa ronda, połączone 500-metrowym łącznikiem w ul. Patoka. Ronda powstały na skrzyżowaniach ulic: Necla i Gryfa Pomorskiego oraz Patoka i Stefczyka.
Na ten etap inwestycji miasto pozyskało dofinansowanie z rządowego Programu Budowy Dróg Lokalnych w wysokości 2,5 mln zł. W sumie na ubiegłoroczne prace wydano 6 mln zł.
– Obecnie realizowany drugi etap budowy Węzła Śmiechowo polega na wybudowaniu trzeciego ronda – informuje zastępca prezydenta miasta Wejherowa Beata Rutkiewicz. – Od niego będą odchodziły dwa łączniki: jeden w stronę Wejherowa do drogi krajowej nr 6 , a drugi od strony Gdyni z drogi krajowej nr 6.
Z tego ronda budowana jest też droga równoległa do „szóstki”. Będzie to nowy odcinek ulicy Jaśminowej.
Tegoroczne prace będą kosztowały 12 mln zł.
Planowy termin zakończenia drugiego etapu budowy Węzła Śmiechowo to pierwszy kwartał 2018 roku. Wiadomo jednak, że zakończy się wcześniej, prawdopodobnie do końca tego roku.
– Na razie nie napotykamy na żadne problemy, które mogłyby opóźnić realizację tego zadania – mówi Michał Wójcik, kierownik robót generalnego wykonawcy: konsorcjum Kruszywo sp. z o.o. i Bituminium sp. z o.o.
Obecnie ekipy budowlane wykonały kanał sanitarny wzdłuż ul. Jaśminowej, biegnącej równolegle do drogi krajowej nr 6. Wykonawcy zbliżają się powoli do prac drogowych przy „szóstce”, gdzie powstaną nasypy.
W ramach budowy Węzła Śmiechowo powstanie nowy odcinek ulicy Patoka, która w przyszłości przejdzie tunelem pod drogą krajową nr 6 i dalej pod torami kolejowymi do ul. Sikorskiego.
To będzie kolejny etap inwestycji. Projekt tego zadania jest umieszczony na liście rezerwowej, oczekując dofinansowania ze środków z Unii Europejskiej.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.