Młoda mama potrzebuje szpiku

W I Liceum Ogólnokształcącym w Wejherowie 20 maja br. odbędzie się Dzień Dawcy. Organizatorzy gorąco zachęcają mieszkańców naszego miasta i powiatu do udziału w akcji na rzecz ich przyjaciółki, wieloletniej mieszkanki Wejherowa Katarzyny Papki, która bardzo potrzebuje przeszczepu szpiku kostnego. Młoda kobieta chce żyć m.in. dla swojego malutkiego synka.

Kasia Papka potrzebuje pomocy. Będąc w ósmym miesiącu ciąży dowiedziała się, że choruje na chłoniaka T-limfoblastycznego. To bardzo agresywny i szybko rozprzestrzeniający się nowotwór krwi, w którym szansę na pełne wyleczenie daje jedynie przeszczep szpiku. Lekarze z wejherowskiego Szpitala rozwiązali ciążę Kasi przez cesarskie cięcie na miesiąc przed planowanym terminem porodu, żeby mogła ona jak najszybciej podjąć leczenie. Młoda mama po porodzie spędziła ze swoim synkiem zaledwie kilka dni. Obecnie przebywa na oddziale hematologii w Gdańsku i przechodzi chemioterapię, a miesięcznym Tymkiem opiekuje się mąż Kasi – Andrzej.
Przyjaciele przygotowuje akcję razem z Fundacją DKMS. Rodzina i przyjaciele chorej kobiety apelują: rejestrujcie się! Szpik jest potrzebny, by mama wróciła do synka.
– Chcemy zarejestrować jak najwięcej potencjalnych dawców i zwiększyć w ten sposób szanse na znalezienie genetycznego bliźniaka dla Kasi i innych oczekujących na przeszczep osób – mówi Aleksandra Miszke, jedna z organizatorek akcji.

Dzień Dawcy odbędzie się 20.05.2017 w LO nr 1 w Wejherowie przy ul. Bukowej. Rejestracja dawców odbywać się będzie w godz. 10.00-16.00.
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Zarejestrowani trafią do bazy DKMS.

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 987 000 (październik 2016) potencjalnych dawców szpiku, a już 3 533 (październik 2016) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.
Zarejestrować się można również drogą internetową wchodząc na stronę www.dkms.pl
Wiele osób myśli, że pobieranie szpiku kostnego wiąże się z bólem, nakłuciami w kręgosłup i niebezpieczeństwem – to wieki błąd. Pobranie komórek macierzystych, które wszczepiane są później choremu to nieskomplikowany i bezpieczny zabieg.
W 80 proc. przypadków szpik pobiera się z krwi obwodowej.
Metoda ta nie wymaga hospitalizacji.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.