Mapa terroru

W Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej zaprezentowano dwie monografie wydane staraniem gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Fot. Zygmunt Pałasz
Fot. Zygmunt Pałasz

Publikacja pt. „Pierwsza dekada. Aparat bezpieczeństwa w województwie gdańskim w latach 1945-1956” została napisana przez pracownika tejże instytucji dr. Daniela Czerwińskiego, który był gościem spotkania w pałacu. Jest to książka bezprecedensowa, ponieważ jeszcze nikt tak wnikliwie nie opisał działalności i mechanizmów funkcjonowania Urzędu Bezpieczeństwa na poziomie wojewódzkim.
Drugą z promowanych prac była „Mapa terroru. Śladami zbrodni komunistycznych w województwie gdańskim (1945-1956)”, będąca owocem kilkuletnich badań zespołu historyków IPN.
Jej współautor, wspomniany dr Daniel Czerwiński podkreślił, że nie jest to kolejna monografia o gdańskiej „bezpiece”, a swego rodzaju album prezentujący siedziby terenowych urzędów bezpieczeństwa publicznego, więzienia, obozy i wreszcie miejsca tortur, straceń i pochówków osób, których komunistyczne państwo uznało za niebezpieczne.
Spotkanie poprowadził pracownik naszego muzeum dr Michał Hinc. MH.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.