Im lepszy rower, tym bezpieczniejszy

W jednym z czerwcowych numerów pisaliśmy szeroko na temat rodzajów rowerów. O to, jaki jednoślad wybrać zależnie od potrzeb, pytaliśmy WOJCIECHA MILEWSKIEGO, dyrektora firmy Pro Sport – jednego z największych salonów rowerowych w Polsce. Dzisiaj Wojciech Milewski radzi,  jak jeździć rowerem bezpiecznie.

– Co najmniej kilka czynników ma wpływ na bezpieczne poruszanie się po drogach – mówi dyrektor Prto Sport w Wejherowie. –  Najważniejszym z nich to z pewnością przestrzeganie przepisów o ruchu drogowym, stosowanie się do zasady ograniczonego zaufania oraz tzw. elastyczność na drodze. Musimy pamiętać, iż w ruchu drogowym rowerzysta jest najsłabszym ogniwem. Porusza się stosunkowo dynamicznie, jest bardzo zwrotny, ale jednocześnie nic go nie chroni. Z tych powodów naprawdę trzeba szczególnie mocno uważać.

Hamulce i rama
Kolejną sprawą, decydującą o bezpieczeństwie na drodze jest jakość i jego stan techniczny. Prosta zasada mówi, że im lepszy rower pod względem technicznym tym większe bezpieczeństwo bierne i czynne jego kierowcy.
– Szczególną uwagę należy poświecić hamulcom, ich regulacji oraz grubości stosowanych w nich okładzin, a także okresowemu sprawdzaniu wszelkich połączeń śrubowych oraz jakości ogumienia na którym się poruszamy – dodaje W. Milewski – Wiodące firmy produkujące opony rowerowe (Schwalbe, Continental, Geax itp.) mocno zainwestowały w rozwój tej dziedziny. Jakość opon rowerowych, ich przyczepność, skład mieszanki sprawiają, iż jazda staje się naprawdę bezpieczniejsza.
Jak twierdzi specjalista, ważna jest także jakość ram rowerowych, materiałów z jakich są budowane i nowoczesnych technologii stosowanych w trakcie ich produkcji.
Należy także pamiętać o wyposażeniu roweru w elementy oświetlenia, ponieważ większość rowerów sportowych, crossowych, MTB nie jest w nie wyposażona. Bezpieczeństwo rowerzystów zwiększają znacznie odblaskowe paski na spodnie lub kamizelki, które pozwalają kierowcom samochodów szybciej zauważyć rowerzystę i to nie tylko o zmroku. Dodatkowo dobrze jest wyposażyć się w kask rowerowy, który ochroni głowę.  

W TERENIE
Mimo to trzeba pamiętać, że żaden nawet najlepszy sprzęt ani  doskonała znajomość przepisów o ruchu drogowym, bez odrobiny rozsądku i trzeźwej oceny sytuacji nie gwarantuje nam bezpieczeństwa.
Jazda to terenach leśnych, polnych należy do najprzyjemniejszych i najzdrowszych, bo rzadko napotykamy tam samochody lub inne pojazdy.
– Pod tym względem  możemy czuć się bezpiecznie, co nie oznacza że nic nam nie grozi – mówi Wojciech Milewski. – Na różnicowanym terenie łatwo o wywrotkę, uszkodzenie koła lub dętki albo opony. Należy więc poruszać się z rozwagą, a na wszelki wypadek wyposażyć się w kask, rękawice rowerowe (bez palców lub pełne, które od wewnętrznej części dłoni mają wkładki żelowe), chroniące dłonie w momencie upadku oraz  poprawiające komfort jazdy. Przydają się też okulary słoneczne, chroniące oczy nie tylko przed słońcem ale i przed insektami, których w lasach i na polach jest mnóstwo.

WYGODNY STRÓJ
Dobrze wyposażyć się w wygodny strój rowerowy, bieliznę termoaktywną, a zwłaszcza spodnie z tzw. pampersem czyli wkładką która bardzo poprawia komfort naszego podróżowania. W terenie przydają się też bardzo łatki, zapasowa dętka i „łyżki”, ułatwiające wymianę opony.

Z DZIECKIEM NA WYCIECZKĘ
Podczas rodzinnych wycieczek rowerowych sprawa priorytetową jest bezpieczeństwo dzieci.
Dzięki wszelkiego rodzaju fotelikom czy przyczepkom dzieci można przewozić na rowerze już od najmłodszych lat, w zasadzie od pierwszego roku życia. Foteliki rowerowe, często pochylane pod kątem około 30 stopni pozwalają małym dzieciom spać w czasie jazdy. Towarzyszą dzieciom do momentu kiedy osiągną wagę 22 kg (do takiej wagi maksymalnej dziecka są projektowane).
Z kolei przyczepki do przewozu dzieci z racji, iż są niezależnym pojazdem holowanym przez rower, mają limit wagowy zwiększony najczęściej do 40 kg. Często można w nich przewozić nawet dwoje mniejszych dzieci. Foteliki, jak i przyczepki wyposażone są w pasy bezpieczeństwa. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, aby były to produkty z certyfikatami bezpieczeństwa,  dobrych, sprawdzonych, znanych marek (liderzy w Europie to Hammax i OK Baby).

Kask chroni małą główkę
Bardzo ważnym elementem wyposażenia najmniejszego rowerzysty jest kask który dobrze ochrania głowę. To ważne szczególnie w przypadku dzieci, gdzie wywrotki są na porządku dziennym. Są nawet przymiarki parlamentarne, aby wzorem narciarstwa, gdzie taki przepis został już wprowadzony w życie, także poruszające się na rowerach dzieci do określonego ustawą wieku były obowiązkowo wyposażone w kaski.
Dobrze jest doposażyć dzieci w rękawiczki oraz w pierwszej fazie nauki jazdy na  rowerze także  ochraniacze na kolana i łokcie.

Nie na wyrost
Trzeba przy tym dobrze dobrać rowerek do wieku i wzrostu dziecka, nie kupując pojazdu „na wyrost”. Za duży rower nie jest najbezpieczniejszy dla dziecka.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.